Fikri Sağlar'ın ''türbanlı hakim'' sözleri ortalığı karıştırdı

CHP'li eski bakan ve milletvekili Birgün yazarı Fikri Sağlar, Halk TV'de katıldığı programda tartışma yaratan ifadeler kullandı.

CHP'li eski bakan ve milletvekili Birgün yazarı Fikri Sağlar, "Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu'da bir geleneksel giysidir arada fark var" diye konuştu.

Fikri Sağlar açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var.”

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN TEPKİ

Sağlar'ın açıklamalarına tepkiler gecikmedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Başörtüsü ve kılık kıyafet üzerinden yapılan her tür ayrımcılık, barbar ve müptedi bir zihniyetin tezahürüdür. Kadınların temel bir insan hakkını köhne irtica söylemleriyle baskılamaya çalışmak gericiliktir, ayrımcılıktır, ırkçılıktır. Türkiye bu zihniyete geçit vermeyecektir” dedi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ

Fikri Sağlar’a AK Parti'den de tepki geldi. Parti sözcüsü Ömer Çelik Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "2020 yılının son faşist saldırısı CHP’li Fikri Sağlar’dan geldi" ifadesini kullandı.

Çelik, paylaşımlarında şunları kaydetti:

“CHP'li Sağlar, "Türbanlı hakimin adaleti yerine getireceğinden kuşkuluyum" demiş. Doğrudan insanların düşüncelerini, inançlarını ve demokratik haklarını hedef alan barbarca bir nefret söylemidir bu.

Adaleti ve insanlığı tehdit eden kılık kıyafet değil bu faşist zihniyettir.

Türbanlı bir hakimin adil olamayacağı görüşü barbarca ve nefret suçu içeren bir yaklaşımdır, şiddetle kınıyoruz.

CHP'li Fikri Sağlar'ın "türbanlı hakimin adil olacağından kuşkuluyum" ifadesi tam bir bölücülük örneğidir; kendi deyimi ile lafını iade edersek "ideolojiktir" ve "militanca"dır! Demokrasi ve hukuk düşmanı barbar bir zihniyettir.

Düşünce ve inanç temelinde, bireyi ve toplumu hedef alan her yaklaşım insanlık suçudur. CHP içinde barbar zihniyetteki bu kafalar, karanlık anlayışları hala topluma dayatma peşindeler. Bu, CHP içinde kronikleşmiş bir vakadır.

Bu faşist zihniyet, ötekileştirici, ayrımcı ve özgürlükleri hedef alan yaklaşımları ile ülkemize ve insanımıza kötülük yapmaya devam ediyor.

Utanç verici olan bu özgürlük ve inanç düşmanlığı, bazı dönemler kamufle edilmeye çalışılsa da çok geçmeden yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Barbarlar, tarih boyunca sadece şehirlere, insanlara ve kültürel miraslara saldırmadı. Düşünceye, inanca ve özgürlüklere de saldırdı, yok etmeye çalıştılar.

Dayatarak, ötekileştirerek ve reddederek, toplum üzerinde baskı kurmaya çalışmak, barbarlıktır.

Barbarlık pusuda bekliyor. CHP'li Sağlar'ın kadınları rencide eden ve giyim tarzına göre yargılayan nefret dolu açıklaması, bugünün CHP'sinde halen bir zihniyet değişimi ve dönüşümü yaşanmadığını göstermektedir.

Demek ki 2021 yılında da faşizmle mücadeleye devam edeceğiz. Bu zihniyetle mücadele bir insanlık vazifesidir. Ülkemizin geleceğini karartmak ve demokrasimizi vesayet altına almak isteyenler fırsat kolluyor. Bunlara fırsat vermeyeceğiz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü demokratikleşme iradesi sayesinde, "başörtüsü yasağı" denilen barbarlık tarihin mezarlığına gömülmüştür.

Faşist zihniyetin o utanç verici yasakları yeniden milletimize dayatmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Başörtülü-başörtüsüz ayrımı yapmadan ve her türlü ayrımcılığı reddederek ülkemizin tüm kadın fertlerini saygıyla selamlıyor, kadınlarımızın özgürlüklerinin her zeminde takipçisi olmaya devam edeceğimizi vurguluyoruz. Bu vesileyle tüm kadın hukukçularımıza saygılarımızı sunuyoruz.”

PROGRAMIN SUNUCUSU YANIT VERDİ

Ömer Çelik’in sözlerine yanıt Halk TV’deki programın sunucusu Şirin Payzin’den geldi. Payzin, Fikri Sağlar’ın Birgün yazarı olarak konuştuğunu belirterek şunları kaydetti:

“Fikri Sağlar CHP adına değil Birgün yazarı olarak konuştu .. Ama aynı programda CHP Mv Turan Aydoğan’ın anlattığı 12. Madde yani nüfuz sahibi siyasetçilerin ve yakınlarının mal varlıklarının mali takibini isteyen maddeyi torba yasaya neden koymadınız AK Parti adına anlatabilirsiniz!”