Denizli'deki mesaj dayağının görüntüleri ortaya çıktı
Üniversiteye giriş sistemindeki değişikliğin ayrıntıları belli oldu
Atatürk Havalimanı'nda akılalmaz ölüm !

Fuhuş yapan iş adamlarını takip etmişler

FETÖ iddianamesinde FETÖ'cülerin fuhuş yapan iş adamlarını takip ettiği yer aldı.

Fuhuş yapan iş adamlarını takip etmişler
A+ A-

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan FETÖ iddianamesinde, iş adamlarından tehdit ve şantajla alınan rüşvetin "himmet" olarak örgüte aktarılmasına dair bilgiler yer aldı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca  hazırlanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) iddianamesinde, iş adamlarından tehdit  ve şantajla alınan rüşvetin "himmet" olarak örgüte aktarılmasına dair bilgiler  yer aldı. 
 
 FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yürütülen  soruşturma kapsamında tutuklanan çoğunluğu polis 30 şüpheli hakkında hazırlanan  iddianame, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
  Örgütün kuruluş amacı, hiyerarşisi ve yapılanmasıyla ilgili detayların  anlatıldığı iddianamede, polislerin usulsüz dinlemeleriyle elde ettikleri  verileri örgütün çıkarları doğrultusunda kullandıklarına dair bilgilere yer  verildi.
 
 İddianameye, söz konusu şüpheliler ve bağlantılı oldukları örgüt  üyelerinin, tehdit ve şantajla aldıkları rüşveti "himmet" olarak örgüte  aktardığının anlatıldığı "ihbar mektupları" da delil niteliğinde eklendi.
 
 Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben Emniyet Genel Müdürlüğüne  gönderilen, kentteki FETÖ/PDY içinde yer alan bazı emniyet personeli ve yargı  mensuplarının örgüt adına işledikleri suçların yazıldığı ihbar mektubunda, şu  ifadeler yer aldı:
 
"Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin polisi olarak, Bursa'da FETÖ polis  mensuplarının hukuk dışı dinlemelerinde yaşadığımız ve duyduğumuz gerçek  olaylarla yürütülen soruşturmalara katkıda bulunmak istiyoruz. Cemaatin  kontrolündeki Bursa emniyetinde görevli H.Y, F.T, M.Y, Ü.Y, M.O, S.K, M.Ç.  (soruşturma kapsamında tutuklular) tarafından tüm Bursa genelinde iş adamları,  tüm parti milletvekilleri, kendilerinden olmayan polis amir memurları, yargı, MİT  ve askeri personele yönelik dinlemeler gerçekleştirilmiştir."
 
Bu kişilerin, dinlemelerde hukuki bir suç unsuruna rastladıkları  kişileri tehdit ederek kendi adlarına çalışmalarını istediği vurgulanan ihbar  mektubunda, şöyle denildi:

"Himmet adı altında haraca bağlamışlar, mevcut iş yerlerini  göstermelik ücretlerle kiralamak suretiyle ellerinden almışlardır. Buna eyvallah  demeyenler ise Bursa adliyesindeki savcılar aracılığıyla cezaevine gönderilmiştir. Bu şeref ve haysiyet cellatları, hukuki suça rastlayamadıkları,  dolayısıyla içeri tıkamadıkları, kendilerine eyvallah demeyenleri de sosyal ve iş  çevrelerine bizzat giderek dinlemelere ekledikleri hususları da aktararak  haysiyet ve itibarlarıyla oynamışlardır. Bu örgüt yargı içinde de etkin olmuştur.  Diğer yandan sürekli olarak TSK ve MİT personelini izlemişlerdir."

Bursa'da yüksek miktarda himmet talep ettikleri, tanınmış zengin iş  adamlarının istediklerini vermemeleri durumunda ilin üst yöneticilerinin devreye  sokulduğu belirtilen ihbar mektubunda, il yöneticilerinin de okul yaptırılacağı  vaadiyle her defasında iş adamlarından en az 150'şer bin lira himmet topladığı  ifade edildi.

Fuhuş operasyonunda gözaltına alınan iş adamları

Zengin iş adamlarından himmet ya da okul bağışı altında paraların  aralıksız toplandığı anlatılan ihbar mektubunda, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca gece hayatına düşkün olan iş adamı ve bürokratlar takip  edilmiş, görüntülenmiş ve daha sonra gittikleri otel veya özel villalarda  baskınla gözaltına alınarak tehditle kendilerinden himmet toplanmıştır. Birkaç iş  adamı, 18 yaşın altında bir kızın da yer aldığı kadınlarla ilişkiye girildiği  belirtilen bir fuhuş operasyonunda gözaltına alınmış, daha sonra cemaate 500'er  bin dolar himmet vermek suretiyle olaydan sıyrılmışlardır. Bu konuyu da eski  istihbaratçı bir emniyet müdürü organize etmiştir. Bu kişi, himmetin yanında  kendisine ev aldırmış ve aylık bağlatmıştır."

İhbar mektubunda, FETÖ üyelerinin, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi  (DOSAB) yönetimini ele geçirmek için de tehdit ve şantaj yoluna başvurduklarına  işaret edilerek, "FETÖ'nün kafa koparma operasyonları neticesinde dönem içinde  terörle mücadele, istihbarat, asayişde çalışan polisler örgüte himmet  toplanmasında önemli görev almıştır. Bunlar ayrıca kendilerine de Bursa'da ev,  arsa almışlardır." ifadeleri kullanıldı.

Başka bir ihbar mektubunda ise "FETÖ'nün şantaj çetesi, sahte IP  adresinden girdikleri telefonlara kendileri görüşme yaparak, mesaj çekerek  oluşturdukları yalan görüşme raporlarıyla, kontrol ettikleri hayat kadınlarıyla  kurdukları tuzaklarla hedef gördükleri herkese şantaj yapmışlar, himmet  toplamışlar, ters gelen polislerin ve bürokratların da memuriyetten atılmalarını,  uzaklaştırılmalarını sağlamışlardır." ifadelerine yer verildi.

AA