Genelkurmay Eski Başkanı Özel: O iddialar asılsız

Genelkurmay Eski Başkanı Özel: O iddialar asılsız

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. Necdet Özel, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde yerle bir olan Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı'nı ziyaret etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret eden eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel, "Üniformasını yıllarca sırtında taşımış kişiler bu ihanetin içine düşmüşler ve ihanet etmişlerdir. TSK'ya çok büyük ihanet etmişlerdir" dedi.

Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı'nı ziyaret eden eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel, burada yaptığı açıklamada, "Tarihe kara bir leke olarak geçti. Bu meşru yasama Meclis'inden yine meşru bir hükümet çıktı ve hükümet iş başında. 10 Ağustos 2014 tarihine gidecek olursak ilk defa Türkiye Cumhuriyeti devleti halkının seçimi ile bir cumhurbaşkanı seçti ve halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı da şuanda görevde" diye konuştu.

"Demokrasi Türkiye'de ne güzel işliyor. Son zamanlarda Türkiye'de birlik, beraberlik ve istikrar ne kadar güçlü" diyen Özel şöyle devam etti:

"Birileri çıkıyor bu birlik beraberliği, bu güzel ortamı bir şekilde değiştirmeye çalışıyor. Bunun arkasında yatan şey Türkiye Cumhuriyeti devletinin istikrarını bozmak, bölmek ve parçalamaktır. Çeşitli terör örgütleri ile bugüne kadar mücadele ettik. Bu terör örgütlerinin nihai hedefi aynıdır. Kullandıkları yöntem farklıdır ama nihai hedefleri aynıdır. Hepsinin gayesi demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmek, parçalamak ve kendi arzuları doğrultusunda bir yapı meydana getirmektir. İşte bu darbe girişiminin ardında da bunu görüyoruz. Bunlar demokrasi düşmanıdır. Daha da ileri gidilirse vatan hainidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin milli ordusu olan TSK'yı maalesef bugün anlıyoruz. Üniformasını yıllarca sırtında taşımış kişiler bu ihanetin içine düşmüşler ve ihanet etmişlerdir. TSK'ya çok büyük ihanet etmişlerdir. Çünkü onlar Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yetiştirildiler. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletine her şeyleri ile bağlı olacak şekilde eğitildiler. Fakat bugün baktığımızda ne idüğü belirsiz kişilerin arkasından gitmişlerdir. Ve o kişilerin emirleri ve talimatları doğrultusunda hareket etmişlerdir. TSK'nın görevleri bellidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini korumaktır. Bunlar ise bu anayasal düzeni bozmaya çalışmıştır."

"Bunların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarını kabul etmiyorum"

Darbecilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarını kabul etmediğini ifade eden Özel, şunları söyledi:

"Tabi siyasi iradenin kararıdır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğini bile bana göre hak etmiyordur. Karar tabi ki yüce Meclis'indir, siyasi iradenindir. Ama cezalarını yargı önünde çekecekler. Hukuk devletiyiz. Bu kişiler, bu hainler benim için artık vatandaş değildir. Basın aracılığı ile bütün milletime ifade etmek isterim. Tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerime acil şifalar diliyorum. İnşallah görevlerinin başına bir an önce dönerler tekrar ve bu görevleri sadakat içinde yapmaya devam ederler. Zaten öbür hainleri adalete teslim ettik. Allah onları da bildiği gibi yapsın. İki cihanda da yakaları bir araya gelmez."

Emekli Orgeneral Necdet Özel, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Özel, görev yaptığı dönemde FETÖ ilişkili askerler için işlem yapılmadığı iddialarına şöyle cevap verdi:

"Gelen bütün ihbar ve iddialar tarafımızdan hem adli hem de idari yönden incelenmiştir. Bunun her türlü yazışmaları ve belgeleri Genelkurmay ve kuvvet arşivlerinde mevcuttur. Olay artık yargıya intikal etmiştir. Değerli cumhuriyet savcıları arzu ederlerse o belgeleri alırlar ve dolayısıyla bu iddia ve ihbarlara cevap vermiş olurlar. O iddialar asılsızdır."

İHA