Göktürk -1 uydusu yarın uzaya fırlatılacak

Göktürk -1 uydusu yarın uzaya fırlatılacak

TSK'nın hedef istihbaratı için kullanılacak olan Göktürk -1 uydusu yarın uzaya fırlatılacka.

TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, yarın saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Türkiye’nin ilk metre altı çözünürlüğe sahip keşif-gözetleme uydusu projesi olan Göktürk 1'in fırlatma anı canlı izlenebilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK)  hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1  uydusu, yarın saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri  Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay  Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende, fırlatma anı canlı  izlenebilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TSK'nın hedef istihbaratına  yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 Uydusu'nun montaj ve  entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia  Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde  gerçekleştirildi.
 
TUSAŞ Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri  Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine  fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine  gönderildi.

Uydu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de uzaya fırlatılacak. İlk sinyal fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve  Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde  düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek. 
 
Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın  ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak.  Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak. 
 
Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60  binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. 
 
Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden  aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna  aktaracak.  
 
Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler  aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi,  tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro  faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

AA

Etiketler PKK TSK göktürk-1 uydu