Kritik MGK sona erdi ! Neler konuşuldu ?
Kadir Topbaş istifa etti !
Miss Turkey birincisi Itır Esen'in tacı geri alındı

Halisdemir'in katili bir numaralı şüpheli

15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen Astsb. Ömer Halisdemir'i şehit eden isim iddianamede bir numaralı şüpheli olarak yer aldı.

Halisdemir'in katili bir numaralı şüpheli
A+ A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturmasına ilişkin 101 şüpheli hakkında hazırladığı fezlekeyi, "dijital verilere ilişkin araştırma raporlarına yer verilmediği" gerekçesiyle geri gönderdi. Usul yönünden eksiklikleri giderildikten sonra yeniden Ankara'ya gönderilecek fezlekede, Astsubay Halisdemir'i şehit eden Binbaşı Şahin, bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. ÖKK karargahını ele geçirmek istediği sırada Halisdemir tarafından vurulan cuntacı general Terzi'nin dosyası ise "ölüm nedeniyle" soruşturma kapsamından düşürüldü.
 
Gölbaşı Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Güleç, 15 Temmuz darbe girişimi  sırasında, cuntacıların ele geçirmek istediği ve Astsubay Ömer Halisdemir'in  şehit ediliği Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ile helikopter saldırısında iki  personelin şehit olduğu TÜRKSAT'ta yaşanılanları fezleke konusu yaptı.

Güleç, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Silahlı terör  örgütüne üye olma", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs", "Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs" suçlarından yürüttüğü soruşturmayı geçen hafta tamamladı.
 
Soruşturma sonucunda hazırlanan fezleke, Gölbaşı'nda ağır ceza  mahkemesi bulunmaması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.
 
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,  eksikler bulunduğu gerekçesiyle fezlekeyi soruşturma savcısına iade etti.
 
Dosya kapsamındaki dijital verilerin kriminal inceleme işlemlerinin  devam etmesi nedeniyle sonuç raporlarına fezlekede yer verilemedi. İade  gerekçesinde dijital verilerin inceleme sonuçlarının da dosyaya dahil edilmesi  gerektiği belirtildi.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının usul işlemlerini tamamlamasının  ardından fezlekeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermesi bekleniyor.

 Halisdemir'in katili bir numara

    Cuntacı general Semih Terzi'yi öldürerek darbenin önlenmesinde önemli  rol oynayan Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden Topçu Binbaşı Fatih Şahin,  fezlekede bir numaralı şüpheli olarak yer aldı.
 
    Şehit Halisdemir tarafından vurulan Terzi'nin dosyası, "ölüm  nedeniyle" soruşturma kapsamından düşürüldü.
 
    Fezlekedeki müştekiler arasında şehit astsubayın eşi Hatice Halisdemir  de yer aldı.
 
    Fezlekeye göre, Halisdemir'i şehit eden Şahin, Gölbaşı Cumhuriyet  Başsavcılığına verdiği ifadesinde, Halisdemir'e doğrudan ateş ettiğini, bunu da  "korunma içgüdüsü ve refleks gereği" yaptığını söylemişti. Semih Terzi'yi  götürdüğü GATA'da gözaltına alınan Şahin, çıkarıldığı mahkeme tarafından  tutuklanmış, kısa bir süre sonra da ordudan ihraç edilmişti.
 
    Darbecilerle hareket eden Astsubay Kıdemli Başçavuş Fatih Uysal'ın  ikinci sıradaki şüpheli olarak yer aldığı fezlekede, Halisdemir'e ateş ettiği  kamera görüntülerine yansıyan bir diğer sanık Üsteğmen Mihrali Atmaca ise 24'üncü  sırada bulunuyor. Atmaca ifadesinde, Şahin'in emri ile Halisdemir'e ateş etmek  zorunda kaldığını öne sürmüştü.
 
    ÖKK'daki darbe girişiminin önde gelen isimlerinden Albay Ümit Bak ve  Albay Adem Loğa ile Yarbay Mehmet Ali Çelik de fezlekede "şüpheli" olarak yer  alan diğer cuntacılar listesinde yer aldı.
 
    Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın emriyle hareket  eden askerler ile cuntacılar arasında darbe girişimi gecesi çıkan çatışmada,  Albay Bak'ın emir Astsubayı Nedim Şahin öldürülmüştü. Bunun üzerine Bak teslim  olmak zorunda kalmıştı.
 
    Gölbaşı'nda yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında bugüne kadar çoğu  asker 129 kişi tutuklandı. 17 şüphelinin adli kontrol şartıyla serbest  bırakıldığı adli süreç kapsamında, çok sayıda kişi ise tanık olarak dinlendi.
 
    Şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Anayasal Düzene ve Bu  Düzenin İşleyişine Karşı Suçlarla" ilgili düzenlemeyi içeren 309, 311 ve 312.  maddelerine istinaden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 314. maddenin 2.  fıkrası gereği ise terör örgüte üye olmaları nedeniyle 5 yıldan 10 yıla kadar  hapis cezası talep edildi.
 
    TCK'nın 309. maddesinde, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye  Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine  başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs  edenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırlar" hükmü yer  alıyor.