3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !
ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek

Hollandalı gazeteciye gözaltı

Hollanda’nın gazetelerinden olan Metro’da köşe yazarlığı yapan Ebru Umar, Erdoğan'a hakaretten gözaltına alındı.

Hollandalı gazeteciye gözaltı
A+ A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için Twitter hesabı üzerinden dediği ve geçen hafta gazetesinde yazdığı makalede Erdoğan’ı ’diktatör’ diye tanımladığı öne sürülen yazar Ebru Umar, polise gelen talimatla dün Kuşadası’nda gözaltına alındı. Umar, geceyi Kuşadası Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’nde geçirdi. Polisin gözaltı işlemi için gelişi ve hastaneye götürülüşünü Twitter hesabından duyuran Ebru Umar, bugünöğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınan Ebru Umar, tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

ÇİFTE VATANDAŞ

Babası Hollandalı annesi Türk olan, Türkiye ve Hollanda çifte vatandaşlığı bulunan Ebru Umar için meslektaşları seferber oldu. Gözaltına alınmasının uluslararası haberajanslarında da duyurulmasının ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Umar ile sürekli irtibat halinde olduklarını açıkladı. Hollanda’nın İzmir Fahri Konsolosluğu da Umar’ı savunması için CHP Kuşadası İlçe Başkanı avukat Nail Özazman’ı görevlendirdi.

1-20160424150954.jpg

HOLLANDA BAŞBAKANI'NDAN AÇIKLAMA

AFP'nin haberine göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Umar'ın gözaltına alınmasının ardından attığı tweet'te, "Dün gece @umarebru ile irtibata geçtim. Büyükelçiliğimiz de kendisine yardım için yakın temasta" ifadesini kullandı.

SERBEST BIRAKILDI

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen Ebru Umar, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından, adli kontrol şartıyla, yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.