Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

Hormon Tedavisi Görenlerde Depresyon Riski Artabiliyor

ANKARA (AA) - Prostat kanseriyle mücadelede ''Androjen Yoksunluk Tedavisi''nin (ADT) depresyon riskini artırdığı bildirildi.Bilim adamları, 1992-2006 yıllarında...

Hormon Tedavisi Görenlerde Depresyon Riski Artabiliyor
A+ A-

ANKARA (AA) - Prostat kanseriyle mücadelede ''Androjen Yoksunluk Tedavisi''nin (ADT) depresyon riskini artırdığı bildirildi.

Bilim adamları, 1992-2006 yıllarında 65 yaş üstü prostat kanserine yakalanmış ve 33 bin 382'si hormon tedavisi alan 78 bin 552 kişiyi inceledi.

Araştırmada, prostat kanseri nedeniyle farklı tedaviler gören hastalara oranla ''Androjen Yoksunluk Tedavisi'' alan erkeklerde yüzde 23 daha fazla depresyon tanısı konulduğu ve yüzde 29 daha fazla psikiyatrik tedavi aldıkları belirtildi.

Ayrıca araştırma, 6 ay veya daha az süreyle ADT görenlerde görmeyenlere göre depresyona yakalanma riski yüzde 12 artarken, 7-11 ay tedavi görenlerde risk yüzde 26, bir yıl ve üstü tedavi görenlerde ise riskin yüzde 37'ye yükseldiğini gösterdi.

Prostat kanseri tedavisinde sıkça kullanılan hormon veya ADT tedavisinin amacı testosteron ve diğer erkeklik hormonlarının seviyesini azaltarak kanserli hücrelerin yayılmasını önlemek.

Araştırmanın sonuçları "Journal of Clinical Oncology" dergisinde yayımlandı.