Almanya'da skandal Türkiye haritası !
İşte FETÖ'cülerin gurbetçilere oyunu !
AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması

Hulusi Akar: Beni o hainle kimse görüşmeye ikna edemez

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, darbeciler tarafından Fethullah Gülen'le görüştürülmek istendiği açıklanmıştı. O diyalogla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Hulusi Akar: Beni o hainle kimse görüşmeye ikna edemez
A+ A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, France 24 televizyonuna dün önemli açıklamalar yaparken, darbe girişimi gecesi yaşananların detaylarını anlattı. Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbeciler tarafından Fethullah Gülen'le telefonla görüştürülmek istendiğini söyledi.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan, Genelkurmay karargahında rehin alındıktan sonra Akıncı Üssü'ne götürülen, burada elleri bağlanan, başına silah dayanan Orgeneral Akar'ın Gülen'le görüştürülmek istenmesi öncesinde nasıl bir diyalog yaşandığı, darbecilere ne yanıt verdiği ve diyaloğun nasıl sonuçlandığının detaylarını yazdı.

İşte o yazının ilgili bölümü:

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, konuyla ilgili yaşananları köşesine taşıdı. İşte o yazıdan bir kısım;

"Darbecilerin, “Sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen hocaefendi ile görüştürmek istiyoruz, isterseniz hemen telefonla irtibat kuralım” dedikleri, bunun üzerine çok sinirlenen Akar’ın bu teklifi şiddetle reddederken darbecilere ağır şekilde hakaret ettiği kaydedildi. Orgeneral Akar’ın, “Beni o hainle kimse görüşmeye ikna edemez” ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

"YAPTIĞINIZ HAİNLİKTİR, ŞEREFSİZLİKTİR"

Darbecilerin buna rağmen bildirinin imzalanması konusunda baskı yapmayı sürdürdüğü ve Orgeneral Akar’a “Bunu imzalarsanız çok kolay çözeriz” dedikleri öğrenildi. Askeri kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, Akar bu talebe de ağır hakaretlerle yanıt verdi ve “Ne kâğıdınızı okurum, ne de zinhar imzalarım, yaptığınız ahlaksızlıktır, hainliktir, şerefsizliktir, gelin bu yoldan dönün” diye bağırdı.

"ÜLKEYİ SURİYE'YE ÇEVİRDİNİZ, YAZIKLAR OLSUN"

Elleri bağlı, başına silah dayanmış ve ciddi hayati tehlike altında bulunan Akar’ın bu koşullara rağmen darbecilere karşı çok ağır ifadeler kullandığı vurgulandı ve şunları söylediği belirtildi: “Bataklığa battınız, alçaksınız hainsiniz, ülkeyi Suriye’ye çevirdiniz, yazıklar olsun, devletin verdikleri size haram olsun, başınız büyük belada, teslim olun.” Kaynaklar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın söz konusu teklifi ve diyalogları anlatırken, “Pazarlığı asla kabul etmedim, bu asla söz konusu olamaz” dediğini de aktardı. Kaynaklar, darbenin şüphelileri arasında bulunan tutuklu YAŞ üyesi Akın Öztürk’ün ifadesinde, “Gördüğümde çay içiyordu” sözlerinin kesinlikle doğruyu yansıtmadığını da belirtiyor.

DARBECİLERİN ÇAYINI İÇMEDİ

Edindiğim bilgiye göre, Akıncı Üssü’nde alıkonulduğu süre boyunca defalarca çay ikram edilen Akar, bunların tamamını geri çevirdi. Akar, darbecilere bağırarak tepki gösterdiği ve çok sinirlendiği bir anda, ağzı kuruduğu için masadaki sudan birkaç yudum içmek zorunda kaldı. Akıncı’da başına silah dayanmış biçimde ikna edilmeye çalışılan Akar’a baskı yapıldığı sırada odada, daha sonra tutuklanan Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli ile Orgeneral Akar’ın “sivil-asker teröristler” diye nitelediği birkaç darbecinin olduğu kaydedildi. Askeri kaynaklardan yansıyan bilgiler böyle. "

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Milliyet