için kaldı

İbn-i Sina'nın efsane kurt-kuzu deneyi

İbn-i Sina'nın efsane kurt-kuzu deneyi
Güncelleme:

Tıp alimi ve hekim İbn-i Sina'nın kurt-kuzu deneyi sosyal medyada gündem oldu. Tüm dünyada tanınan bilim insanı iki kuzuyu aynı kafese koyup, birini kurt ile karşı karşıya getirdi. Söz konusu deneyin sonucu ise tıp dünyasına yol gösterdi.

İslam dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü bilim insanları arasında yer alan İbn-i Sina'nın deneyleri, günümüzde dahi dilden dile dolaşmaya devam ediyor. Son olarak sosyal medyada yayılan bir deney ise günün en çok konuşulanları arasına girdi.

İKİ KUZUYU AYNI KAFESE KOYDU
Buna göre İbn-i Sina, iki kuzuyu da aynı kafese koydu. Kuzular aynı yaşta, aynı kiloda ve aynı cinsteydiler. Üstelik kuzulara da aynı yem, aynı miktarda verildi. Yani ikisi arasındaki tüm şartlar, eşit olarak sağlandı.

YAN KAFESTEKİ KURT
Fakat yan kafese de bir kurt konuldu ve bu kurdu sadece kuzulardan bir tanesi görebiliyordu. Aylar sonra kafese gelen İbn-i Sina, kuzulardan birinin, diğerine göre çok daha çelimsizleştiğini ve güçsüzleştiğini gördü. Hatta bu kuzu, bir süre sonra hastalanıp öldü.

YAŞADIĞI STRES VE KORKUDAN DOLAYI ÖLDÜ
İbn-i Sina, deneyle ilgili hazırladığı raporda, kuzunun ölüm nedeni olarak yaşadığı stres ve korkuyu gösterdi. Kurdu görmeyen diğer kuzu ise mutlu ve sağlıklı şekilde gelişimine devam etti.

ZİHİNSEL ETKİNİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
İbn-i Sina, bu deneyi ile birlikte zihinsel etkinin sağlık üzerindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarını gözlemlemiş oldu.

Etiketler ibni sina kurt kuzu deney