İçişleri Bakanlığı'ndan ''İmamoğlu'na soruşturma'' açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Sayın Ekrem İmamoğlu'nun görevde olmadığı tarihte yapılan satın almalardan dolayı hakkında soruşturma izni verildiğine ilişkin iddiayı yalanladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan ''İmamoğlu'na soruşturma'' açıklaması
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açıldığı yönünde bir gazetede yayımlanan habere ilişkin Twitter hesabından yazılı açıklama yaptı.

Benzer haberlerin daha önce de yayımlandığını anımsatan Çataklı, o haber üzerine yaptıkları açıklamada, 2019-2020 yıllarında belediyelerde 389 genel teftişin yapıldığı ve belediye başkanlarının mensubu olduğu partilere bakıldığında 221'inin AKP, 59'unun CHP'li olduğu, 2019'da belediyelerde yapılan 107 özel teftişin belediye başkanlarının mensubu olduğu partilere bakıldığında 45'inin AKP, 26'sının CHP'li olduğu söyledi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bugüne kadar 429 belediyede soruşturma yapıldığını belirten Çataklı, belediye başkanlarının mensubu olduğu partilerine bakıldığında 190'ının AKP, 126'sının CHP belediyeleri olduğu bilgisini paylaştığını anımsattı.

"DOSYA İNCELEMESİ TALEBİNDE BULUNULMAMIŞTIR"

Çataklı, bugünkü haberde yer alan iddialara ilişkin ise şunları kaydetti:

"Her şeyden önce; Sayın Ekrem İmamoğlu'nun görevde olmadığı tarihte yapılan satın almalardan dolayı hakkında soruşturma izni verildiğine ilişkin iddia doğru değildir, sorumlu tutulduğu ve hukuka aykırılık tespitiyle hakkında soruşturma izni verilen ödemelerin tamamı, ödemesi sonradan yapılsa da kendisinin görevde olduğu döneme aittir. Ödeme fiilen hangi tarihte gerçekleşirse gerçekleşsin usulsüz uygulama, ilgilinin görev süresinde gerçekleşmiştir. Bir kamu görevlisinin görevinden ayrılması halinde dahi görevde iken aldığı karar, yaptığı iş ve eylemlerden sorumlu tutulması, bu sorumluluğun takibinden muaf tutulmasının ise ancak suç ve ceza zaman aşımı ile mümkün olduğu bilinen en temel hukuk ilkelerindendir. Soruşturma üzerine Bakanlığımızca verilen kararda bir hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Kaldı ki soruşturma izni verilmesine ilişkin karar, idari bir karar olup bu karara karşı Danıştaya itiraz yolu açıktır."
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News