İçişleri'nden ''çok şükür'' dedirten PCR testi genelgesi

İçişleri'nden ''çok şükür'' dedirten PCR testi genelgesi
Güncelleme:

Son dakika! İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Ülkeye Giriş Tedbirleri" genelgesine göre; 4 Eylül'den itibaren Afganistan, Pakistan ve Bangladeş'ten gelenlere PCR testi uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, yurt dışından gelen kişilerin ülkeye girişlerinde uygulanacak karantina tedbirlere ilişkin 81 il valiliğine 'Ülkeye Giriş Tedbirleri' konulu genelge gönderdi.

Buna göre, halihazırda durdurulmuş olan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar aynen devam edecek ve bu ülkelerden Türkiye'ye doğrudan seyahat edilmesine izin verilmeyecek.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı talep edilecek.

Genelgeden öne çıkanlar şöyle:

- Hindistan ve Bangladeş uçuş yasağından çıkarılmıştır.

- Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka’ya yönelik uçuş yasağı sürdürülmektedir.

- Pakistan’la ilgili olarak 10 günlük otelde zorunlu karantina uygulaması yumuşatılarak Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’dan gelecek olanlardan; iki doz aşılaması tamamlananlar PCR negatif test sonucu ibrazı ile karantinadan muaf tutulacaktır.

- Aşı süreci tamamlanmamış olanlar ise pcr negatif test sonucu ibrazı şartı ile kendi beyan edecekleri adreste karantinaya alınacaktır.

- Afganistan ile ilgili mevcut uygulama durum netleşene kadar sürdürülecektir.