Baykal'ın doktorundan flaş açıklama ! İşte son durumu
AK Parti Konya İl Başkanı ve yönetimi istifa etti !
Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !

İdomeni'de Polis Müdahalesi

Yunanistan Başbakanı Çipras:- "(İdomeni'de Makedon polisinin müdahalesi) Avrupa kültürü ve bu kütürün parçası olmak isteyen ülkeler için dün yaşananlar utanç verici"- "Avrupa'nın kemer sıkma politikalarını geride bırakması gerektiğini düşünüyoruz"- Portek

İdomeni'de Polis Müdahalesi
A+ A-

ATİNA (AA) - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedon polisinin dün İdomeni'deki göçmenlere müdahale etmesine ilişkin, "Avrupa kültürü ve bu kültürün parçası olmak isteyen ülkeler için utanç verici" dedi.

Çipras, Portekiz Başbakanı Antonio Kosta ile başbakanlık konutundaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni bölgesinde yüzlerce sığınmacının tel örgüleri aşmaya çalışmasının ardından Makedon polisinin müdahalesine ilişkin bir soru üzerine Çipras, "Silah dahi taşımayan insanlara göz yaşartıcı bombalarla ve plastik mermilerle saldırdılar" ifadesini kullandı.

Çipras, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Avrupalı yetkililere çağrıda bulunarak "Bu yaşananlara tepkilerini dile getirmelerini bekliyorum. Avrupa kültürü ve bu kültürün parçası olmak isteyen ülkeler için utanç verici" diye konuştu.

- "Kemer sıkma politikalarını bırakın"

Ekonomi gündemine de değinen Çipras, sosyal adalet ve uyuma dayalı daha ilerici ve demokratik bir Avrupa arayışı içinde olduklarını kaydederek "Avrupa'nın kemer sıkma politikalarını geride bırakması gerektiğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Mevkidaşı Kosta ile sığınmacı krizi ve Avrupa'nın içinde bulunduğu mali krize ilişkin ortak bir deklarasyona imza atan Çipras, "Ekonomi, güvenlik ve göç konularında çok yönlü bir krizle karşı karşıyayız. Bu yüzden, bu zorluklar bizi dayanışma, sosyal uyum ve demokrasiyi güçlendirecek alternatif planları öne çıkarmaya itmeli" dedi.

Kosta da kemer sıkma politikalarının çözüm getirmediğini belirterek kalkınma ve yoksullukla mücadele gibi hedeflerin öne çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Sığınmacı krizi konusunda da Yunanistan'la daha yakın işbirliği içerisinde olmayı hedeflediklerini belirten Kosta, "Portekiz'de yaşamak isteyen göçmenlerin kabulü için Yunan hükümetiyle bürokratik engellerin aşılması için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Portekiz, Yunanistan'ın yükünü azaltmak amacıyla AB kapsamındaki taahhüdü haricinde 6 bin göçmeni daha doğrudan Yunanistan'dan alma sözü vermişti.