İftar ve sahurda ses bombası atılıyor

Zonguldak'ta iftar ve sahur vakitleri ramazan topu yerine ses bombası atılıyor.

İftar ve sahurda ses bombası atılıyor
A+ A-

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde iftar ve sahur vakitleri, 1880'den beri uygulanan geleneksel ramazan topu yerine ses bombasıyla duyuruluyor.

Müftü Mahallesi Göztepe mevkisinde, Ereğli Belediyesinde görevli  zabıtalar, Karadeniz'de denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak bilinen Şeyh  Seyyid Nasrullah Hazretleri ve halifelerinin mezarlarının bulunduğu Hacı Baba  Türbesi'nde önce dua etti, ardından ses bombasını ateşledi.

Yaklaşık 40 metre uzunluğundaki direkte eni 9, yüksekliği 7 metre olan  dev Türk bayrağı da dalgalanan Göztepe'de atılan ses bombasının ardından, 114 bin  300 nüfuslu ilçede vatandaşlar iftarını açtı.

iftar-ve-sahurda-ramazan-topu-yerine-ses-bombasi-atiliyor-7151914.jpeg

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AA muhabirine yaptığı  açıklamasında, belediyenin 1880'de kurulduğunu anımsatarak aynı tarihten itibaren  iftar ve sahurda, ilçeye hakim yerden atılan geleneksel topun yerini son yıllarda  ses bombasının aldığını aktardı.

Ses bombasının kent merkezinin yanı sıra çevre belde ve köylerde de  duyulduğunu söyleyen Uysal, gelenek haline gelen bu uygulamayla orucunu top  sesiyle açmak isteyen vatandaşların iftar saatini heyecanla beklediklerini de ifade etti. Uysal, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 136 yıldır bir geleneği devam ettiriyoruz. Belediyemizde  görevli zabıta ekipleri Karadeniz'de denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak  bilinen Şeyh Seyyid Nasrullah Hazretleri ve halifelerinin yatırlarının bulunduğu  Hacı Baba Türbesi'nde dua ediyor ardından da dev Türk bayrağının da bulunduğu  alandan ses bombasını ateşliyor. Bir geleneği yaşatmanın mutluluğu  içerisindeyiz."

Ereğli Belediyesinden iftar programı

Ereğli Belediyesi, ilk iftar nedeniyle Yaşlılar ve Gençler Evi'nde  yaklaşık bin 500 kişinin katılımı ile iftar programı düzenlendi. İftara ilçedeki  sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin yanı sıra, şehit aileleri, gazi ve gazi  yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.