İktidar ortağı MHP'den dikkat çeken Esad çıkışı

İktidar ortağı MHP'den dikkat çeken Esad çıkışı
Güncelleme:

MHP lideri Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptığı "Esad ile de görüşülmeli" çağrısının ardından MHP'nin 2 numaralı isminden de Türkiye - Suriye ilişkileri için çok konuşulacak bir Suriye çıkışı geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüşmeye ilişkin “Bölgesel şartlar bizi Esad’la görüşmeye adeta itiyor ve zorunlu kılıyor” açıklamasını yaptı. Yönter, Esad’la görüşülürse Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların artık ülkelerine dönmelerinin önünde engel kalmayacağını da belirtti.


MHP’li Yönter, bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüşmeye ilişkin, “Siyasette küslük olmaz” açıklamalarına ilişkin konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını anımsatan Yönter, “Yakın zamanda bir görüşme bekliyor musunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bölgesel şartlar, bölgesel ve uluslararası dinamik karakterli yeni gelişmeler, komşuluk hukuku, asırlara dayanan birlik ve beraberlik, inanç temelli bağlar bizi Esad’la görüşmeye adeta itiyor ve zorunlu kılıyor. Çözemeyeceğimiz, paylaşamayacağımız herhangi bir sorun yok. Esad’la görüşmenin iki temel katkısı olacaktır. Birincisi terörle mücadelede müessir bir blok oluşacaktır. İkincisi ise Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların artık ülkelerine dönmelerinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.”

Cumhuriyet