İlginç fetva: Mal varlığına göre kefen !

İlginç fetva: Mal varlığına göre kefen !

Diyanet İşleri, çok tartışılacak “kefen” fetvası yayınladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan “Cenaze nasıl kefenlenir? Cenaze kefenlenmeden elbisesiyle gömülebilir mi?” konulu fetvada, “Kefen olarak kullanılacak bez, çok basit ve adi veya çok pahalı olmamalı, ölünün mal varlığına uygun olarak alınmalıdır” denildi. Böylelikle zenginin kefen bezinin farklı olması gerektiği vurgulandı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre “Kefenleme geride kalanların vefat eden mümine karşı cenaze namazı ile birlikte yerine getirecekleri son iki görevden biridir” denilen fetvanın diğer bölümleri de şöyle:

“Kefen olarak kullanılacak bez, çok basit ve adi veya çok pahalı olmamalı, ölünün mal varlığına uygun olarak alınmalıdır. Kefenleme erkekler için gömlek, izar ve lifafe olmak üzere üç parça; kadınlar için bunlara ilaveten, başörtüsü ve göğüs örtüsü olmak üzere beş parça bez ile yapılır. İhtiyaç halinde, erkekler için izar ve lifafe olmak üzere iki parça; kadınlar için de bunlarla birlikte başörtüsü olmak üzere üç parça bez ile yetinilir. Zorunluluk halinde ise, başka bir şey bulunmadığında, bütün vücudunu örtecek bir bez kullanılır. Bu durumda kadın ve erkek kefenlenmesi arasında fark yoktur”