Başbakan'dan ''cep''te vergi indirimi müjdesi
Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası üretimine başladı
Hasarsız araç için uygun fiyat dönemi başladı

İngiliz gazetesinden Türkiye iddiası

FT, 'Büyük Halep Savaşı' olarak adlandırılan saldırıya Şam'ın Fethi örgütünün öncülük yaptığını belirterek, Türkiye'den silah desteği geldiğini yazdı.

İngiliz gazetesinden Türkiye iddiası
A+ A-

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’den yapılan silah desteğinin Suriye'nin Halep kentinde isyancıların ilerleyişine yardımcı olduğunu yazarak, haberinde, “"Suriye ve komşu ülke Türkiye arasında geçiş yapan bir Suriyeli aktivist, 'Dün sınırda, silah getiren onlarca kamyon saydık' dedi.

'Bu, haftalardır günü birlik olarak gerçekleşiyor. Silahlar, toplar… Sadece bazı mermiler ya da silahlardan bahsetmiyoruz…' diye konuştu."” şeklinde ifadeler yer aldı.

BBC Türkçe’nin Financial Times’tan aktardığı habere göre, Halep'teki çatışmalarda Nusra Cephesi'nin El Kaide'den ayrılıp ismini değiştirmesiyle kurulan Şam'ın Fethi Cephesi örgütünün rolüne de dikkat çekti.

Haberde özetle şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın birliklerine karşı (Halep'teki) saldırı göründüğünden çok daha fazla yabancı destek almış olabilir. Aktivistler ve isyancılar, muhalif güçlere çatışmalar öncesinde ve çatışmalar sırasında yeni silah, para ve diğer ikmal malzemelerinin takviyesinin yapıldığını söylüyor.

"Suriye ve komşu ülke Türkiye arasında geçiş yapan bir Suriyeli aktivist, 'Dün sınırda, silah getiren onlarca kamyon saydık' dedi. 'Bu, haftalardır günü birlik olarak gerçekleşiyor. Silahlar, toplar… Sadece bazı mermiler ya da silahlardan bahsetmiyoruz…' diye konuştu."

"Tüm röportaj yapılanlar gibi konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin yazılmasını istemeyen başka iki muhalif de, para ve ikmal malzemelerinin haftalardır taşındığını söyledi. Onlar ve diğerleri, para ve ikmal malzemelerinin Suudi Arabistan ve Katar'ın da aralarında bulunduğu bölgesel destekçilerden geldiğine ve Türkiye'nin Suriye sınırından kamyonlarla taşındığına inanıyor.

İSİM YOK, FOTOĞRAF YOK

FT'nin haberinde herhangi bir isim yok. Bir aktivistin iddiası yer alıyor sadece. İddiaları destekleyecek fotoğraf ya da görüntü de kullanılmıyor. Ama Türkiye'yi zan altında bırakacak ifadeler bir bir sıralanıyor. Yine İngiltere'nin klasik ayak oyunları gibi geliyor.