İnternet bağımlısı olabilirsiniz !

Sıraladığımız semptomlar size tanıdık geliyorsa yardım alma zamanı gelmiş demektir.

İnternet bağımlısı olabilirsiniz !
A+ A-

İnterneti kullanan kişi sayısı arttıkça bağımlılığının artması da şaşırtıcı değil. Bağımlılık artmasına rağmen farkındalığının ve bundan kurtulmak için yardım alanların sayısı da artmakta. Aşağıda sıraladığımız semptomları tanıyorsanız ya da etrafınızda bunlara sahip olanlar varsa internet bağımlılığı için yardım alma zamanı gelmiştir.

Aile ve arkadaşlarınızı ihmal ediyorsanız
Evde oturup internete girmek için sosyalleşme fırsatlarını reddediyorsanız internet bağımlılığınız olabilir.

Diğer etkinlikleri bırakmak
İnternete bağımlı olan kişiler spor, müzik, kitap okumak gibi daha önceden zevk aldıkları etkinlikleri yapmayı bırakırlar. İnternet tek hobileri haline gelir.

Aşırı mutluluk hissi
İnternet bağımlısı olan kişiler bağımlılıklarını beslemek için internete girdiklerinde mutluluktan uçarlar. İnternetteyken ortaya çıkan aşırı mutluluk hissi bağımlılığın habercisidir.

Uykuda değişiklik
Eğer uyku saatlerinde değişiklik yaşıyorsanız bunun sebebi internet bağımlılığı olabilir. Bağımlılar genelde geç saatlere kadar bilgisayar başındadır ve kendilerini ekrandan koparamazlar ve ertesi gün uyanmakta güçlük çekerler.

Kiloda değişiklik
İnternet bağımlılarının hızlı kilo almasının sporu bırakmaları ve uzun süre bilgisayar karşısındayken abur cubur atıştırmalarıdır. Aşırı kilo kaybı yaşayan bağımlılar da vardır, bunun sebebi ise bilgisayara çok fazla dalmaktan yemek yemeyi unutmaktır.

Göz sorunları
Uzun saatler bilgisayar ekranına bakmak gözlerinizi olumsuz etkileyecektir. Eğer gözleriniz kurumuş, kanlı ve yorgunsa ekran karşısındaki saatleri azaltmalısınız.

Rastgele araştırmak
Eğer çalışmak ve diğer etkinlklerden kaçmak için kendinizi internette sürekli rastgele konuları araştırıyor buluyorsanız ve bu nedenle üretkenliğiniz düştüyse siz bir internetbağımlısısınız.

Utanç ve suçluluk duygusu
Suçluluk duygusu yanlış birşey yaptığınızın işaretidir. İnsanlar çoğunlukla bağımlılıklarını inkar ederler. Eğer bağımlılığınızdan suçluluk ve utanç duyuyorsanız doğru yoldasınız. Bir probleminiz olduğunun farkındasınız.

Yalan söylemek
Bağımlılıklarından suçluluk ve utanç duyan bazı kişiler bunun üzerini kapatmak için bazen yalana başvururlar. Eğer internette ne kadar zaman harcadığınızla ilgili etrafınızdakilere yalan söylüyorsanız internette gerçekten de çok zaman geçiriyorsunuz.

Sürekli interneti düşünmek
Kendinizi başka işler yaparken bile internette yapacaklarınızı düşünüyor buluyorsanız ve o anda internette olmayı tercih ediyorsanız büyük ihtimalle internet bağımlısısınız.

Sorumlulukları ihmal
İnternette harcadığınız süre iş, aile, okul gibi diğer sorumluluklarınızı etkiliyorsa ve bu durum kontrolden çıkmışsa yardım istemenin zamanı gelmiş demektir.

Habertürk