Ankara Büyükşehir Belediyesi önü karıştı
Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar

Irak'ta Teknokratlar Hükümeti Tartışmaları

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı, ülkeyi içinde bulunduğu krizden kurtarmak ve siyasi çıkmazı aşmak için "Ulusal Reform Belgesini" imzaladı- Belgenin maddelerine göre, siyasi oluşumlar, kabine için Başbakan İbadi'ye adaylarını sunabilecek. İb

Irak'ta Teknokratlar Hükümeti Tartışmaları
A+ A-

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı, ülkedeki "kötü yönetim ve yolsuzluğu" bitirmeye yönelik kapsamlı reformların uygulanabilmesi için 12 maddeden oluşan bir belgeye imza attı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından basına yapılan bildiriye göre, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı, çeşitli milli güçlerin iş birliği yoluyla ülkeyi içinde bulunduğu krizden kurtarmak ve siyasi çıkmazı aşmak için "Ulusal Reform Belgesini" imzaladı.

Parlamentonun onayını alması gerektiği ifade edilen belge, ülkenin içinde bulunduğu şartlarla uyum içinde ve öncelikler esası üzerine kurulu bir plana göre siyasi, güvenlik, sosyal ve ekonomi gibi tüm ulusal dosyalarda kapsamlı bir reformun uygulamaya konulması ve reform sürecine milli güçlerin katılımını öngörüyor.

Belgenin maddelerine göre, siyasi oluşumlar, kabine için Başbakan Haydar el-İbadi'ye adaylarını sunabilecek. İbadi de ulusal ortaklığı destekleyecek şekilde isimler içinde tercih hakkına sahip olacak.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yüksek İslami Konseyi Bloku üyesi milletvekili Habib et-Tarfi, yeni hükümetin parlamentodan güvenoyunu alması için Ulusal Reform Belgesinin önemli bir adım olduğunu belirterek, "Kabine Başbakan İbadi ile tamamlanacak ve krizin sona ermesi bekleniyor. İbadi tarafından sunulan kabine siyasi taraflarca kabul edilmedi. Herhangi bir krizin oluşmaması için siyasi blokların kendi adaylarını belirlemeleri konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak siyasi bloklar, İbadi'ye belirlenecek adayları kabul etme veya reddetme hakkını da vermiş durumda." diye konuştu.

Sağlanan anlaşmanın, İbadi'nin siyasi parti ve güçlerin adaylarının olmadığı bir teknokratlar hükümeti kurulması suretiyle gerçekleştirmeyi düşündüğü reform planı karşısında yer alan siyasi partilerin "zaferi" niteliğinde olduğu ifade ediliyor.

İmzalanan "Ulusal Reform Belgesi" ayrıca, bir ay süre zarfında cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanının yanı sıra Irak'taki siyasi güçlerin liderlerinin üye olacağı bir "Siyasi İstişare Konseyi'nin" kurulması ve söz konusu konseyin ayda bir ülkenin yüksek stratejik konuları ile siyasi sorunlarını ele almak üzere toplanması önerisini içeriyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 16 bakandan oluşan teknokratlar hükümeti kabinesini 31 Mart'ta meclise sunmuştu. Meclisin, kabinede yer alan adayların öz geçmişini inceledikten sonra listeyi 10 gün içerisinde güven oylamasına sunacağı belirtilmişti. Söz konusu sürenin dolmasına rağmen meclis kabinedeki adayları güven oyuna sunamadı.

Yeni hükümetin kurulması için bugün toplanacak Irak parlamentosunda Başbakan Haydar İbadi'nin, siyasi güçlerin talepleri doğrultusunda yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.