Vahşet ! 6 aylık hamile eşini...
Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !

IŞİD Cerablus'un çevresinden çekiliyor

AA'nın bölgeden bildiridiğine göre Fırat Kalkanı Operasyonu'nun başlamasından tam 13 saat sonra bölgeden sevindirici haberler geldi.

IŞİD Cerablus'un çevresinden çekiliyor
A+ A-

AA'nın bölgedeki kaynaklarına dayandırdığına göre IŞİD Cerablus'un çevresindeki güçlerini çekmeye başladı. TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri operasyonun başlamasından tam 14 saat sonra Cerablus'un şehir merkezine çok yaklaştı. 

Türkiye'nin Cerablus'ta başlattığı operasyonun ardından Barzani'ye yakınlığı ile bilinen K24 sitesinden de önemli bir iddia ortaya atıldı. Habere göre hem IŞİD hem YPG çekilmeye başladı.

Habere göre YPG, Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) üye olan diğer grupların isteği üzerine Fırat’ın doğusuna çekilme kararı aldı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin diğer bileşenlerinin ise Fırat’ın batısında kalmaya devam edeceği açıklandı. YPG sözcüsü Redur Xelil, “Amerika’nın desteklediği Demokratik Suriye Güçleri’nin isteği üzerine YPG olarak Fırat’ın batısından çekiliyoruz” diyerek, geri çekilmenin sadece DSG’nin isteği üzerine yapıldığına dikkat çekti.

[YPG sözcüsünden küstah açıklama] YPG sözcüsünden küstah açıklama

IŞİD ÇEKİLİYOR! KENTİN YARISI TÜRKİYE DESTEKLİ GRUPLARIN ELİNDE

Öte yandan Türkiye destekli muhalifler Suriye’nin Cerablus ilçesindeki operasyona devam ederken, IŞİD’in bazı köylerden çekilmeye başladığı belirtildi. Reuters HaberAjansı'na konuşan bir ÖSO komutanı, IŞİD militanlarının Cerablus'un etrafındaki bazı köylerden, güneydeki El Bab'a doğru çekildiğini söyledi. El Bab, bölgede IŞİD’in kontrolünde bulunan son yerleşim birimlerinden biri.

Silahlı Feylak eş Şam grubuna mensup adının açıklanmasını istemeyen bir komutan İslam Devleti militanlarının büyük bölümünün Cerablus'u terk ettiğini, bazılarının ise teslim olduğunu söyledi.

Başka bir muhalif komutan ise kentin yarısının Türkiye destekli grupların elinde olduğunu söyledi.