Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)- "İİT 13. İslam Zirvesi toplantımızın dünyadaki tüm Müslümanların ve insanlığın huzuruna, güvenliğine, refahına hepimiz için hayırlı bir geleceğe vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu temennilere, bu duaya her zamankinden

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi
A+ A-

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi'nin dünyadaki tüm Müslümanların ve insanlığın huzuruna, güvenliğine, refahına herkes için hayırlı bir geleceğe vesile olmasını temennisinde bulunarak, "Bu temennilere, bu duaya her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu günlerden geçiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adalet ve Barış İçin Birlik ve Dayanışma" temasıyla İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen 13. İslam Zirvesi'nin açılış oturumunda konuştu.

13. İslam Zirvesi Başkanı olarak konuşma yapacağını ifade eden Erdoğan, katılımcıları "Es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü" diyerek selamladı.

Erdoğan, katılımcılara "Türkiye'ye ve İstanbulumuza hoş geldiniz. İİT 13. İslam Zirvesi vesilesiyle sizleri ülkemizde misafir etmekten duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

12. İslam Zirvesi Dönem Başkanı Mısır'a, bu sürede ortaya koyduğu çabalar ve faaliyetler için teşekkür eden Erdoğan, 6-7 Mart'ta gerçekleştirilen Filistin ve Kudüs konulu İİT 5. Olağanüstü Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Endonezya'ya da şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İİT 13. İslam Zirvesi toplantımızın dünyadaki tüm Müslümanların ve insanlığın huzuruna, güvenliğine, refahına hepimiz için hayırlı bir geleceğe vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu temennilere, bu duaya her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu günlerden geçiyoruz. Zirve toplantımızın temasını oluşturan 'adalet' ve 'barış' kavramlarının içini doldurmakta, bunları müşahhas hale getirmekte acele etmeliyiz. Çünkü dünyanın dört bir yanından mağdurların, mazlumların çığlıkları yükseliyor. Maktullerin yürek parçalayan görüntüleri geliyor. Maalesef bu çığlıkların ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. İslam dünyası şu an yüzünü İstanbul'a, bu zirveye dönerek, buradan çıkacak güzel haberlere kulak açtığını, kulak verdiğini görüyorum, buna inanıyorum. Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslam'dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece bir Müslümanım. Diğer tüm farklılıklar bu inancımın, bu sıfatımın gerisindedir."

- "Terör örgütleri mukaddes dinin temsilcileri olamaz"

Erdoğan, Müslümanlar olarak Peygamberin Veda Hutbesi'nde ifade ettiği "Müslüman Müslüman'ın kardeşidir. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da malı da helal olmaz" emrine kulak verilmezse, yaşanan acıların asla dinmeyeceğini belirterek, "Sözüm ona İslam adına, Müslümanlık adına her gün mazlumlara saldıran, onların canlarına kasteden, mallarını yağmalayan terör örgütleri asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz." vurgusunu yaptı.

İslamiyet'in barış ve sulh dini, Hz. Muhammed'in de "barış elçisi" olduğunu belirten Erdoğan, Allah'ın adaleti, iyiliği, doğruluğu ve yardımlaşmayı emrettiğini, buna karşılık çirkin işleri, kötülüğü ve haksızlığı yasakladığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu emirleri açıkça ihlal eden hiç kimsenin İslam adına hareket edemeyeceğini, Müslümanlara da faydalı olamayacağını söyledi.

(Sürecek)