İzmir'de şoke eden olay: Bebeğin idrarında uyuşturucu çıktı
Erdoğan talimatı verdi A'dan Z'ye denetim başlıyor
AK Parti'de istifa operasyonu: 6 başkandan 5'i gitti

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)- "Bizler Müslüman olarak, İslam ülkeleri olarak ne kadar birbirimize düşersek, umudunu bizlere bağlamış olan masumlar o kadar çok sıkıntıya maruz kalacaklardır. Böyle bir vebali üstlenemeyiz. Bunun için bölücü değil birleştirici

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi
A+ A-

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizler Müslüman olarak, İslam ülkeleri olarak ne kadar birbirimize düşersek, umudunu bizlere bağlamış olan masumlar o kadar çok sıkıntıya maruz kalacaklardır. Böyle bir vebali üstlenemeyiz. Bunun için bölücü değil birleştirici olmalıyız. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Çünkü yaşanan çatışmalardan, çekişmelerden, düşmanlıklardan zarar gören sadece Müslümanlardır, sadece İslam ülkeleridir." dedi.

Erdoğan, "Adalet ve Barış İçin Birlik ve Dayanışma" temasıyla İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen 13. İslam Zirvesi'nin açılış oturumunda, 13. İslam Zirvesi Başkanı olarak bir konuşma yaptı.

Müslüman ülkeler ile İslam ülkeleri ne kadar birbirine düşerse, umudunu onlara bağlayan masumların o kadar çok sıkıntıya maruz kalacağını belirten Erdoğan, "Böyle bir vebali üstlenemeyiz. Bunun için bölücü değil birleştirici olmalıyız. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Çünkü yaşanan çatışmalardan, çekişmelerden, düşmanlıklardan zarar gören sadece Müslümanlardır, sadece İslam ülkeleridir. Dostları çoğaltmak, düşmanları da azaltmak durumundayız." diye konuştu.

Müslümanlığın, kardeşliğe verilen önem kadar olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, bugünkü zirvenin, özellikle zirve toplantısının tüm Müslümanların birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışması yolunda bir milat, bir dönüm noktası olmasını Allah'tan temenni etti.

Erdoğan, terör ve şiddet sorunun bugün İslam dünyasının en büyük meselelerinden biri olduğunu vurgulayarak, geçmişte El-Kaide yüzünden Afganistan'ın nasıl tahrip edildiğini, nasıl yüz binlerce Müslümanın katledildiğini, milyonlarcasının da mağdur edildiğinin çok iyi hatırlandığını kaydetti.

- "Müslümanların ve insanlığın ortak düşmanıdır"

Şimdi Irak'ta ve Suriye'de belirli bölgeleri kontrolü altına alan, Libya'da etkinlik kurma çabası içerisinde olan DAEŞ'in aynı kirli gayeye hizmet ettiğini dile getiren Erdoğan, Afrika'nın çeşitli bölgelerinde terör eylemleri düzenlenen Boko Haram ve Eş-Şebab gibi örgütlerinde aynı kapsamda göründüğünü söyledi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dikkat ediniz. Birkaç şov amaçlı eylem dışında bu terör örgütlerinin tüm zulümleri, tüm zararları Müslümanlaradır. Biz dünyanın hiçbir yerinde masum insanlara yönelen hiçbir eylemi asla tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz. Bu tür eylemlere tevessül edenleri inançlarına, kökenlerine, söylemlerine bakmaksızın terörist olarak, terör örgütü mensupları olarak nitelendiriyoruz. Bizim ülkemizde de PKK gibi, DHKP-C gibi çeşitli terör örgütleri var. Aynı şekilde PKK Irak'ta, onun bir kolu olan PYD Suriye'de farklı isimler altında çok sayıda terör örgütü Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor. Bunların tamamı da Müslümanların ve insanlığın ortak düşmanıdır. Maalesef kimi ülkelerin özellikle de Batılı devletlerin terör örgütleri karşısında ikircikli bir tutum içerisine girdiklerini görüyoruz. İşte daha kısa zaman önce Nükleer Güvenlik Toplantısı'nda konuşmacıların dikkatini çektiği bazı ifadeler, Paris'teki terör eyleminden bahsediyorlar, Brüksel'deki terör eyleminden bahsediyorlar ama Ankara'daki, İstanbul'daki, Lahor'daki terör eylemlerinden bahsetmiyorlar. Kaldı ki Ankara, İstanbul, Lahor'daki terör eylemlerinde yüzlerce insan öldü. Brüksel'de, Paris'te de 9-10 tane bir tanesinde, 30 tane bir tanesinde öldü. Fark etmez, bir kişi de ölse tüm insanlığın ölümü gibidir. Ama onları söylerken Ankara'yı, İstanbul'u, Lahor'u niye söylemiyorsunuz? Burada da bu ikircikli davranış bizleri üzmektedir."

(Sürecek)