İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına kritik uyarı: ''Mağdur olursunuz''

İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına kritik uyarı: ''Mağdur olursunuz''

Altın ve dolar ile ilgili yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş altın fiyatları için beklentisini açıklayıp yatırımcıları "mağdur olabilirsiniz" diyerek uyardı.

Kişisel Youtube kanalında altın ve dolar hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

İslam Memiş, değerlendirmelerine şöyle başladı: “Kısa vadede gram altın maksimum 1 ay, ben 1000 lirası seviyesinin üstünü kısa vade için gram atın alımını yatırımcısına tavsiye etmiyorum ama bunu neyi öngörerek söylüyorum: Yukarıda 1050 lira seviyesini öngörerek. Serbest piyasalarda 1040 lira görüldü.”

Ayrıca Memiş şunları kaydetti:

"Dolar TL'de öngördüğüm düşüş nedeniyle 1 ay içinde gram altın TL'de 950 lira ile 1000 lira arasında bir dengelenme görebiliriz. Önce 980'i görmek lazım sonra 950 seviyesini görmek lazım ama ben kısa vadede maksimum bir iki aylık süreç içinde 1000 lira seviyesinin üzerinde gram altın almam. 1000 lira seviyesinin altına sarkınca kademeli alırım. 990, 980, 970 vs... makas aralıklarını göz önünde bulundurmak lazım. Hiç almamış olanlar, ihmal edenler 950 lira seviyesine kadar değerlendirebilir. Ancak yine bundan sonraki süreçte destek seviyesi test edildikten sonra hızlı bir toparlanma bekliyorum. Bu sefer hedef 1200 lira seviyesi. Bunun nedeni ise ons altın olacaktır" ifadelerini kullandı. Ons altında görülecek hızlı ataklar belki 2300, belki 2400 dolar seviyeleri yıl sonuna kadar test edilebilir. 1200 lira seviyesini takip etmeyi sürdüreceğim. 2022 yılıyla ilgili öngörüm 1450 seviyesi, bu öngörümde değişiklik yok. İlk 6 ay geçti, geriye kaldı 6 ay. İlk 6 ayda öngörülerim gerçekleşiyor. 780 lira seviyesinden başlamıştık yıla şu an 1000 lira seviyesinin üzerindeyiz. Gram altında dolar TL kaynaklı kısa vadeli bir geri çekilmeden sonra bu kez ons altın kaynaklı yükselen bir süreç göreceğiz. Önce 1200 devamında 1450 lira seviyesini beklemeye devam edeceğim."

‘BUNU UNUTMAYIN’

"Ons altın dediğimiz gram altını hesaplarken günlük dolar kuru şu anda 17.33 lira çarpı ons altın 1835 dolar çarpı 31 ons. Gram altını böyle bulabiliyoruz. Ons altını dolar paritesi üzerinden satın alabiliyoruz. Yani 1 kilogram altının karşılığında alım satım işlemi diyorum ben buna. Gram altın yatırımcısı içeride çok mağdur oluyor çünkü varlıkları üzerinden alım satım yaptıkları için. Bu alışkanlığı devam ettiren çok insan var. Onlara her zaman zarar edeceklerini söylüyorum. Bundan kurtulmanın tek yolu uzun vadeli yatırımcı olmak. Fiyata değil miktara bakacaksınız. Bankadan kuyumcudan altın alıyorsunuz, o zaman siz miktar üzerinden yolunuza devam edeceksiniz. Yıl içinde binlerce kez fiyat değişecek, siz fiyata ayak uydurmak için alım satım yapmaya çalışacaksanız olmaz. Zaten 2022 yılında böyle bir piyasa yok. Gram altın üzerinden alım satım yapıyorsanız bunun bedelini ağır ödüyorsunuz. Gram altın üzerinden işlem yapmaya çok sıcak bakmıyorum. Altının değeri dolardır, dolarla hesap yapılır, dolarla alınır, dolarla satılır. Ons altın için dünyadaki değerini takip edeceksiniz, alım yapıyorsanız da parite üzerinden yapacaksınız. Bankaların mobil uygulamalarından ons altın dolar parite işlemi yapılabilir. Altın aldığınızda dolar satın almış oluyorsunuz. Bunu unutmayın."