Monaco - Beşiktaş: 1-2
Kasko sigortasında flaş gelişme
Baykal'ın doktorundan flaş açıklama ! İşte son durumu

İsrail Hapishanelerindeki Filistinliler

İsrail'deki hapishanelerde tutulan 5 Filistinli, "idari tutukluluk" ve ziyaretçi yasağı gibi keyfi uygulamaları protesto etmek için açlık grevine devam ediyor

İsrail Hapishanelerindeki Filistinliler
A+ A-

RAMALLAH (AA) - İsrail'deki hapishanelerde tutulan 5 Filistinlinin, "idari tutukluluk" ve ziyaretçi yasağı gibi keyfi uygulamaları protesto etmek için açlık grevine devam ettiği bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail hapishanelerinde tutulan beş Filistinliden üçü "idari tutukluluk" uygulamasını protesto etmek için, biri ziyaretçi yasağına, biri de tecrit uygulamasına karşı açlık grevi yapıyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail hapishanelerinde 'idari tutukluluk' siyasetini protesto etmek için Sami Cenazira 3 Mart, Edib Mufarice ile Fuad Asi ise 3 Nisan'dan beri açlık grevine devam ediyor. İyad Fevagira annesi ve kardeşlerinin ziyareti engellendiğinden dolayı 10 Mart'tan beri, Şukri el-Havaca da İsrail'in Raymond Hapishanesi'nde tek kişilik hücrede tecrit cezasının sonlandırılması için 5 Nisan'dan bu yana açlık grevini sürdürüyor."

Cemiyetin açıklamasında açlık grevindeki tutuklu Filistinlilerin ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldıkları belirtildi, bu nedenle İsrail makamlarına taleplerin yerine getirilmesi çağrısı yapıldı.

- "İdari tutukluluk" uygulaması

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi verilerine göre İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.