İstanbul Havalimanı'nda 300 işçi iş bıraktı

İstanbul Havalimanı'nda 300 işçi iş bıraktı

İstanbul Havalimanı'ında dün yaşanan iş cinayetinin ardından bu sabah iş başı yapmayan işçiler yemekhanede toplanarak tepki gösterdi. 18 yaşındaki İşçi Mehmet Aydın'ın asansör boşluğuna düşerek yaşamını yitirmesinin ardından 300 işçi, önlem alınana kadar bu sabah süresiz iş bıraktı.

İş bırakan yaklaşık 300 işçi, gerekli önlemler alınana kadar sahaya çıkmayacaklarını söyledi.

Taşeron firma sorumlularına kamu davası açılmasına rağmen yargılanan kişiler denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakıldı.

İstanbul Havalimanında DHL kargo firmasının alt yüklenici firması Berko inşaatta havalandırmacı olarak çalışan 18 yaşındaki Mehmet Aydın, 31 Ekim'de asansörün şaft boşluğuna düşerek yaşamını yitirdi. Çalışma arkadaşları Van Erciş'ten amcaları ile çalışmaya gelen Mehmet Aydın'ın bir hafta sonra sözleneceğini ifade ederken, şantiyede fazla mesai ile çalıştıklarını, yürüyüş yollarında aydınlatma ve ışık olmadığını ve cep telefonu ışığı ile yürümek zorunda kaldıklarını belirtti.

Evrensel gazetesinin aktardığı bilgiye göre, şantiye iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını söyleyen işçiler, yürüyüş yolundaki karanlıkta asansör boşluğunun kapatılmadığını, sabitlenmediğini ifade ederek, Mehmet Aydın'ın akşam mesaisinden çıkarken merdiven kapısı zannedip asansör boşluğundaki kapıyı açarak şaft boşluğuna düştüğünü düşündüklerini belirtti.

4 KASIM'A KADAR ÖNLEM ALINMAZSA ÇALIŞMAYACAKLAR

İstanbul Havalimanında çalışan yaklaşık 300 işçi, iş bırakma eylemi yaparak iş cinayetine tepki gösterdi. 4 Kasım Pazartesi gününe kadar gerekli önlemler alınmazsa iş başı yapmayacaklarını söyleyen işçiler, "Bu havada bile kötü koşullarda çalıştırılıyoruz. Hava çok soğuk ve taşeron firma da ana firma da bir mont bile dağıtamadı" dedi.

 
 

Evrensel