Flaş iddia: Pazartesi günü istifa edecek
Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz ''erken seçim'' teklifi
Avrupa'nın dört bir yanında PKK'ya göz yumuluyor

İstanbul trafiğindeki kamyonlardan kurtuluyoruz !

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

İstanbul trafiğindeki kamyonlardan kurtuluyoruz !
A+ A-

Canlı yayında soruları yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Boğazı’ndaki 3. köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 26 Ağustos’ta açılacağını belirtti.

Arslan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanan ağır tonajlı vasıtaların bundan böyle sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanabileceklerini ifade etti.

İstanbul TEM otoyolunda trafik sıkışıklığı ve kazalara neden olan ağır vasıtaların Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kaydırılmasıyla İstanbul trafiği rahat bir nefes alacak.

_default-002.jpg

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 26 Ağustos’tan itibaren ağır vasıtaların zorunlu olarakYavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacağını açıkladı. Bakan Arslan, Kurban Bayramı’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişinin ücretsiz olup olmayacağının sorulması üzerine, “Ancak ancak sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa arkadaşlarla birlikte değerlendiririz” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 26 Ağustos’ta açılacakYavuz Sultan Selim Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Arslan, soruları da yanıtladı. Ahmet Arslan, Kurban Bayramı’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ücretsiz olup olmayacağının sorulması üzerine, “Osmangazi Köprüsü hemen bayram tatilinin başlangıcı ile açıldığı için sayın Cumhurbaşkanımızın öyle bir talimatı oldu. Dolayısıyla ücretsiz oldu. Eğer ‘26’sında bayrama ücretsiz olsun’ derseniz 26 gün ücretsiz yapmak lazım ki bu sürdürülebilir değil. Ancak ancak sayın Cumhurbaşkanımız her zamansürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa arkadaşlarla birlikte değerlendiririz. Bizde sizinle birlikte 26’sında sayın Cumhurbaşkanımızdan öğrenmiş olacağız” dedi.

GEÇİŞ ÜCRETİ

Köprüden geçiş ücreti ile ilgili farklı yorumlara da açıklık getiren Bakan Arslan, “Uluslararası bir proje olması ve finansmanının ağırlıkla yurt dışından temin edilmesi nedeniyle dolara endeksli bir sözleşme hazırlamıştık. Sözleşmemizde yer alan bedel 3dolar artı KDV’dir otomobiller için. Köprünün geçiş ücreti için 1 Ocak’taki kur esas alınır ve Türk lirasına çevrilir. Dolayısıyla 26 Ağustostan itibaren köprü geçiş ücretinde 1 Ocak dolar kuru uygulanacaktır. Sene sonuna kadar otomobiller için geçiş 9.90 kuruş olacak. Ücrette bir değişiklik söz konusu değil” diye konuştu.

3. KÖPRÜYÜ KULLANMAK ZORUNLULUĞU VAR

Bakan Arslan ağır vasıtaların 26 Ağustos’tan itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanamayacağını vurgulayarak, “İstanbul’un üzerindeki yükü azaltacağız dedik. Bu yükü azaltmanın olmazsa olmazı ağır vasıtanın 3. Köprüyü kullanma zorunluluğu getirilmesi. İBB bunun çalışmasın yapıyor. Ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Her ne kadar mesafe uzuyor gibi gözükse de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaşanan sıkışıklığı düşündüğümüzde burası onlar için de avantajlı olacak. Malum sabah 4 saat,akşam 4 saat köprüyü kullanamadıkları bir süre var. Kullanamadıkları gibi o sürede gelip bir yerde bekleme zorunlulukları var, orada oluşan trafik var. Bunu da engellemiş olacağız. 7-24 bütün ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Ağır vasıtalara kesinlik 2. Köprüyü kullanamayacaklar. 26 Ağustos itibariyle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacaklar” ifadelerini kullandı.