İşte darbeden sonra ilk anket sonucu

İşte darbeden sonra ilk anket sonucu

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan ilk anket sonucu yayınlandı.

Optimar Araştırma'nın Türkiye genelinde yaptığı çalışmanın sonuçları açıklandı.

Buna göre, her on kişiden dördü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerler tarafından girişilen darbe kalkışması karşısında aynı gece sokaklara, meydanlara inerek direndi.

Araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Optimar AraştırmaGenel Müdürü Hilmi Daşdemir'in aktardığı anket sonuçlarının detaşları şöyle:

"DIŞARIYA ÇIKANLARIN ORANI YÜZDE 40"

"15 Temmuz’da katılımcıların dörtte birinin darbe girişimi sırasında dışarıda olduğunu görüyoruz. Ancak FETÖ’cü teröristlerin kalkışması nedeni ile dışarıya çıkanların oranının yüzde 40 yükseliyor. İnsanlar gördükleri karşısında daha fazla evde duramayarak kendilerini meydanlara atıyorlar. Bu oran araştırmayı 18 yaş üzeri katılımcılarlayaptığımız düşünülecek olursa daha da yüksektir.

Dışarıya çıkanların parti dağılımlarına baktığımızda ise AK Partililerinağırlıkta olmalarına rağmen her partiden darbe karşıtının farklıoranlarda da olsa meydanlarda olduğunu görmek ise son derecesevindirici bir durum.

YÜZDE 62'Sİ 15 TEMMUZ'U GÜLEN YAPTI FİKRİNE SAHİP

Darbenin kim tarafından organize edildiği yönünde kamuoyunun zihnison derece açık. Toplumun yüzde 37’si için sorumlu FETÖ, yüzde 25 için ise sorumlu hem FETÖ hem de ABD dolayısıyla toplumun yüzde 62’si bu yaşananların ardında Fethullah Gülen’in olduğu konusundason derece net bir fikre sahip"