İtalya Başbakanı Renzi İran'da

İran Cumhurbaşkanı Ruhani:-"İtalya ve İran'da toplam 36 mutabakat zaptı imzalandı. Bu anlaşmaların uygulanması özellikle İtalya'dan İran'a yatırım ve teknoloji girdisinin önünü açacaktır"-İtalya Başbakanı Renzi:-"Her ne kadar insan hakları gibi bazı konul

İtalya Başbakanı Renzi İran'da
A+ A-

TAHRAN (AA) - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İtalya ve İran'da toplam 36 mutabakat zaptı imzalandı. Bu anlaşmaların uygulanması özellikle İtalya'dan İran'a yatırım ve teknoloji girdisinin önünü açacaktır." dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki 250 kişilik heyetle Tahran'a geldi. Renzi, İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından Sadabad Sarayında resmi törenle karşılandı.

Heyetler arası ve ikili görüşmelerin ardından, iki lider huzurunda kültür ve turizm, sanayi, demiryolları, doğalgaz ihracatı, inşaat, fuar ve havacılık alanlarında 7 mutabakat zaptı imzalandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere değindi ve İtalya'nın nükleer anlaşmalarda 5+1 ülkeleri arasında bulunmamasına rağmen bu görüşmelerde aktif rol alan Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi İtalyan Federica Mogherini'den övgüyle söz etti.

Ruhani, "İtalya İran'ın tarihi ve değerli bir dostudur. Zor zamanlarda İran'ın yanında oldu. Ekonomik ambargoların uygulandığında diğerlerinden farklı bir yerde durdu. Nükleer anlaşmalarda İtalya 5+1 ülkeleri arasında bulunmamasına rağmen bu görüşmelerde aktif rol alan Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi İtalyan Federica Mogherini bu görüşmelerde önemli bir görev icra etti." dedi.

Ruhani şunları söyledi:

"Nükleer anlaşmaya varılması ve ekonomik yaptırımların kalkmasından sonra Avrupa'ya ilk ziyaretim İtalya'ya oldu. İtalya ve İran'da toplam 36 mutabakat zaptı imzalandı. Bu anlaşmaların uygulanması özellikle İtalya'dan İran'a yatırım ve teknoloji girdisinin önünü açacaktır. İki ülke arasındaki banka, ve sigortacılık alanında önemli adımlar atıldı. Ama bu alanda netice alınması için ayrıntılarla ilgili hızlı adımlar atmamız gerekiyor. Her ne kadar bankacılık alanındaki yaptırımlar kalkmış olsada, yaptırımlar döneminden kalma psikolojik tutukluğu da ortadan kaldırmak için çaba göstermeliyiz. Yaptırımlardan önce AB ülkeleri arasında İran'ın en büyük ticari ortağı İtalya'ydı. Yine İtalya'nın geçmişindeki seviyeyi yakalamasını ümit ediyoruz."

Ruhani, Renzi ile görüşmesinde, Afganistan, Irak, Yemen, Lübnan, Suriye ve Libya'da yaşanan sorunlar ile Suriyeli göçmenlere yönelik insani yardımların da gündeme geldiğini belirtti.

İtalya Başbakanı Renzi ise konuşmasında, "Tahran'a ilk gelişim. İki ülke arasındaki ilişkiler tarihidir. Nükleer anlaşmalarda sağlanan karşılıklı güven ortamı ticari ilişkilerin de önünü açacaktır. İkili ilişkilerimizi sağlam temeller üzerine kurma ve artırma imkanı oluşmuştur." dedi.

Renzi, "İtalya'da sigorta ve bankacılık alanında önemli kurumlar bulunmaktadır. İran bundan faydalanabilir. Her ne kadar insan hakları gibi bazı konularda farklı yerlerde duruyor olsak da, aşırılıklara karşı olmakta ortak düşüncelere sahibiz." diye konuştu.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında Almanya'dan sonra İran'la en yüksek ticaret hacmine sahip 2'inci ülke konumunda bulunan İtalya ile İran arasında ocak ayında Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Roma ziyareti sırasında 17 milyar Avro değerinde işbirliği anlaşmaları imzalanmıştı. 2014 yılında yaptırımların en sıkı olduğu dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise1 milyar Avro civarındaydı.