Kadın katiline 8 Mart'ta ''iyi hal'' indirimi

Kadın katiline 8 Mart'ta ''iyi hal'' indirimi

Burdur'da 17 yaşındaki Gizem'i öldürmekten yargılanan sanık hakkında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde görülen duruşmada mahkeme; katile iyi hal ve haksız tahrik indirimleri uyguladı.

Burdur'un Bucak ilçesinde eski sevgilisi Gizem C.’u (17), 8 bıçak darbesiyle boğazını keserek öldürmekten ağırlaştırılmış öbür boyu hapis istemiyle yargılanan Eren Y. (19), önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti daha sonra 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimi uygulayarak 20 yıl hapis cezasına hükmetti.

Bucak Necati Topay Ticaret Meslek Lisesi'nde, aynı dönem farklı sınıflarda öğrenim görürken tanışan Gizem C. ile Eren Y., bir süre ilişki yaşadıktan sonra ayrıldı.

İddiaya göre geçen yıl 17 Mart'ta Eren Y. ile Gizem C., konuşmak üzere Yunus Emre Parkı'nda buluştu. Burada surların alt tarafında oturan Gizem C. ile Eren Y. arasında tartışma çıktı. Eren Y., yanındaki bıçakla Gizem C.'u boğazından bıçaklayıp evine gitti.
Polisi arayıp kendini ihbar eden Eren Y., gelen ekip tarafından gözaltına alındı. Parka giden ekipler Gizem C.'un cansız bedeniyle karşılaştı. Gizem C.'un cenazesi, Bucak'ın Susuz köyü mezarlığında toprağa verilirken, Eren Y. ise tutuklandı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Eren Y. tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşma salonunda ise Gizem C.'un annesi Nursel, babası Hasan, ağabeyi İbrahim, kız kardeşi Begüm C., ablası Ayşeana P. ile taraf avukatları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

Gizem C.'un ailesi, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Gizem C.'un ailesinin avukatları da haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talelp etti.

Son sözü sorulan Eren Y., "Bu olaydan dolayı çok pişmanım, utanç duyuyorum. Böyle bir günde böyle bir suçtan yargılanmaktan ayrıca utanç duyuyorum. Dışarıdayken yardımsever bir insandım. Türkiye'deki tüm kadınlara sesleniyorum, ben böyle bir olayı bile bile yapmadım. Sadece cebimden bıçağı çıkardığımı ve Gizem'in yerde yattığını hatırlıyorum. Cezalandırılmamı istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, Eren Y.'ı önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Heyet, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak Eren Y.'ı 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

"Kadınlar gününde bir kez daha vuruldu"

Duruşma sonrası konuşan baba Hasan C., "Sözün bittiği yer burası olmamalıydı. Türkiye’miz, insanlarımız, bir kişiyi öldürdüğü zaman ne kadar ceza alınacağını, öldürmenin ne kadar ceza olduğunu, öldürmenin kolay olmadığını, bir evladın kolay yetiştirilmediğini görmeliydi. 17 yaşına kadar ben iyi günde kötü günde, soğukta sıcakta, her türlü açlığında susuzluğunda onları doyuracağım, susuzluğunu gidereceğim diye çok uğraştım. 17 yaşından sonra bir tane cani gelsin benim kızımı öldürsün. Hak, adalet dediğimiz yere geldik. Kadınlar gününün olduğu günde bize bir defa daha vuruldu. Benim kızımı bir defa daha öldürdüler. Kim öldürdü adalet öldürdü. Biz bunu beklemiyorduk. Başka Gizemler, Ayşeler, Fatmalar, Mehmetler, Aliler ölmesin dedik” diye konuştu.

"Bu ceza onlar için sevindirici oldu"

Bir baba olarak ciğerinin yandığını anlatan Hasan C., şöyle devam etti:

"O anı aklıma getiriyorum, gözlerimi kapadığım zaman, cinayetin işlendiği zaman kızım, o bıçak ilk saplandığı zaman ‘Anne’ mi dedi, ‘Baba’ mı dedi, nasıl çırpındı. ‘İmdat’ mı dedi ‘Kurtarın’ mı dedi. Yani hiç düşünmeden bir defa vursaydı belki şu anda acısıyla uğraşıyordum, belki yarasıyla uğraşıyor olurdum. 8 defa bıçaklayarak canice öldürmenin nasıl hevesini tattın. Bir de ‘Ben pişmanım’ diyor. Bütün herkese söylüyorum pişmanlık bu değildir. Ya da eğer gerçekten öldürecek olduğu kişi suçluysa adalet var, hak var, hukuk var. Şikayetçi olursun. Böyle bir şeye izin verilmesin, adalet de bizi bu şekilde vurmasın. Ben isterdim ki daha fazla ceza alsın. 20 yıl ceza bizim içimizi soğutan bir ceza olmadı. Bu onlar için sadece sevindirici bir ceza oldu. Ağır da olsa 20 yıl gelip geçici bir ceza. Ben isterdim ki 40-50 yıl, ebedi müebbet isterdim.”

Anne Nursel C.: Adalet, adalet değilmiş

Anne Nursel C.ise "Ben müebbet ceza almasını istiyordum. İndirim almasını istemiyordum ama adalet adalet değilmiş. Ölenin öldüğü kaldı. Karşı tarafın ailesi seviniyor” dedi.

Gizem C.'un ailesinin avukatı Elif Kübra Türkcan ise "Maalesef 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde istediğimiz gibi bir karar alamadık. Haksız tahrik ve iyi hal indirimleri uygulandı mahkemede. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki Eren Y., söz konusu cinayeti işlemeden 2 gün önce arkadaşına ‘Gizem’i öldürsem kaç yıl yatarım? kesin öldüreceğim’ gibi mesajlar attı ve bunlar dosyada olmasına karşın hiçbir şekilde dosyamız tasarlama kastına sokulmadı. Bir kadın olarak kadınlar gününde böyle bir kararla karşılaştığım için çok üzgünüm. Umarım adalet yerini bulacak” diye konuştu.