Kafe ve lokantalar nasıl normalleşecek ? İşte ayrıntılar

Kafe ve lokantalar nasıl normalleşecek ? İşte ayrıntılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni normalleşme kurallarında şüphesiz en çok merak edilen konu kafe ve lokantaların durumuydu. İşte kafe ve lokantalardaki kısmi normalleşme kuralları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından kameralar karşısına geçti. Erdoğan, hem esnafın hem de halkın merakla beklediği cafe ve restoranların durumu ile ilgili de açıklama yaptı.

Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

 Koronavirüs tedbirlerinin üzerinden 1 yıl geçti. 18 Mart 2020'de yaptığımız toplantı ardından ortak aklın ürünü olarak ortaya çıkan tedbirleri paylaştık.

Salgının seyri aşağı yönlü olduğunda normalleşme adımları atmıştık. Süreç içinde ilave destek paketleri oluşturarak yürürlüğe koymuştuk. Salgın nedeniyle geliri azalan vatandaşlarımızı farklı yollarla desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklandı: Hangi illerde sokağa çıkma yasağı esnetildi?

Dünyada ve ülkemizde salgının 1 yıllık seyrine bakınca gördüğümüz şudur: Türkiye hem sağlık hizmetleri hem önleyici tedbirler bakımından herkesin takdir ettiği bir yerde durmaktadır. 

 Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Bu kapsamda cafe, restoran, tatlıcı dükkanları gibi alanlar çok yüksek riskli iller dışında Türkiye'de restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek

Fahrettin Koca, risk haritasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

 Fahrettin Koca Türkiye'nin risk haritasını açıkladı: İşte kademeli normalleşmeye geçen iller!

"İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz."

Erdoğan'ın açıkalmalarının ardından gözlerin çevrildiği risk haritası ise şöyle: