için kaldı

Kahreden ayrıntı! 2020'de pilot il seçilmişti, yerle bir oldu

Kahreden ayrıntı! 2020'de pilot il seçilmişti, yerle bir oldu
Güncelleme:

Depremler sonrasında yerle bir olan Kahramanmaraş'ın 2020 yılında AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planları'nda (İRAP) pilot il olarak belirlenmiş olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ın 2020 yılında İçişleri Bakanlığı'na bağlı AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planları'nda (İRAP) pilot il olarak belirlendiği ortaya çıktı. Planın başladığı günlerde konuşan dönemin AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu; afet geçmişi de göz önünde bulundurulan Kahramanmaraş'ta afet tehlike ve risklerin belirlendiğini belirtirken, önlemler alınmaya başlandığını söylemişti.

Güllüoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

"Bir şehrin fiziki yapısı, afetselliği, yakınından geçen bir fay hattı var mı, o fay hattı diri mi, ne sıklıkla deprem üretebilir? Yine heyelan, sel, kaya ve çığ düşmesi... Daha önce yaşanmış bu tür afetler var mı? Teknolojik afetler açısından organize sanayi bölgelerinin durumu nedir, ne tür fabrikalar var? Bir sonraki aşamada, yer altından yer üstüne çıkıyoruz, binaların durumu nedir? Belediye ve ilgili kuruluşların bu konuda yaptığı çalışmalar ve elimizdeki envanter bilgisi nedir, diye artık çok daha detaylı bir şekilde, genel ifadelerin haricinde artık o ile özel çalışmaların toplandığı plan, İRAP oluyor. Bu, bizim için heyecan verici bir projeydi."