''Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervini 3 ülke çıkarabilir''

''Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervini 3 ülke çıkarabilir''

Akdeniz’de ‘Mavi Vatan‘ haritasını hazırlayan kişi olarak da bilinen Tümamiral Cihat Yaycı, Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen rezerv için gaz-hidratı çıkaracak teknolojiye şu anda sadece 3 ülke sahip olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıklayacağı ‘müjde’nin Karadeniz’de bulunan gaz olduğu iddiası pğek çok çevre tarafından dile getirilirken, bulaunduğu iddia edilen rezerv hakkında, Akdeniz’de ‘Mavi Vatan’ haritasını hazırlayan kişi olarak da bilinen ve bir süre önce görevinden istifa eden Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’dan önemli açıklamalar geldi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Yaycı’nın söz konusu sha ve bulunan kaynak hakkındaki görüşlerini şöyle aktardı:

Daha önce bu sütunda birkaç kez aktardığım Karadeniz ve Akdeniz’deki gaz-hidratlar konusunu anımsattı. Tuna-1 ve Kıyıköy-1 sahalarında bulunan gazın kaynağının da gaz-hidratlar olduğunu belirtti.

Benzer şekilde Yavuz gemisinin de Akdeniz’de bir sahada rezerv tespiti yaptığını da belirtti. Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın sözünü ettiği gaz-hidrat denizin altında suyun basıncı ile sıkışıp kayalaşan ve gaz üreten bir nevi petrol türevi…

Özelliği ise bir birim hidrat-gazın karşılığının eski hesaba göre 64 birim doğalgaza denk gelmesi. Nitekim ABD bunu kaya gazlarında tespit etti ve ciddi gelir kapısı haline getirdi; üstelik sıkıştırıp gemi ile getirdiği Avrupa’ya da satmaya başladı.

Boru hatlarının tahakkümünü tüketti…

Doç. Dr. Yaycı, bir noktaya dikkat çekip devam etti:

“O dönemde bu konular ele alındığında, yani 2010 yıllarında hidrat-gaz 64 birim ile çarpılırdı. Burada ise bir birim hidrat-gaz 164 birim gaza eşdeğer durumda.”

O gün de benzer iddiasını dile getirmiş, Türkiye’nin 572 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak boyutta olduğunu söylemişti.

Şimdi ise bunun çok daha yüksek bir rakamla çarpılması gerektiğini belirtti.

“Şimdi denizden fıkır fıkır kaynadığı tespit edilen gaza ulaşılacak, ardından da hidrat-gaz katmanına inilecek” dedi.
Anlattığına göre ilk aşamada hidrat-gazın deniz altında yarattığı gaz sahalarına ulaşılacak bunun için gerekli tekniğe Türkiye sahip…

Ancak ABD, Rusya ve Japonya’nın dışında hidrat-gazın çıkarılması için teknolojiye sahip başka bir ülkenin olmadığını belitti.

Türkiye’nin beş yıl içinde bu teknolojiye de ulaşma becerisine sahip olacağına inancını dile getirdi, “Hele bir gazı çıkaralım sonra hidrat-gaza ulaşırız” dedi.

Türkiye’nin yılda 50 milyar dolar civarında petrol ve gaza ödeme yaptığı dikkate alınırsa önemli bir gelişme.

Tuna Bloğu denilen ve Türkiye’nin rezerve rastladığı belirtilen Tuna-1 sahasının hemen yanı başında Bulgaristan ve Romanya 2009’dan bu yana gaz ve petrol faaliyetini yürütüyor.

Son üç yıldır önemli miktarda gaz çıkarıyor.

Romanya bu faaliyetini, Tuna-1 sahasının hemen yanı başında olan Domino-1 bölgesinde Türkiye’de de petrol dağıtım şirketi satın alan Avusturya merkezli OMV ile sürdürüyor.

Hemen üstünde de aynı faaliyeti ABD’li ExxonMobil gerçekleştiriyor.

Bu sahada Türkiye daha önce de bir küçük rezerve rastladığını açıklamış, Enerji Ajansı’na da kaydını yaptırmıştı.

Bugün tespit edilenin daha iyi bir rezerv olduğu belirtiliyor.

 

Muharrem Sarıkaya'nın yazısının tamamı için...