Kaza yapan YHT treni sigortasız çıktı!

Kaza yapan YHT treni sigortasız çıktı!
Güncelleme:

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ankara’da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan yüksek hızlı tren kazasında, trenin sigortasız olduğunu açıkladı. Yavuzyılmaz, “Hem vatandaşın canına, hakkına, hukukuna hem de kamu malına kasteden Devlet Demiryolları raydan çıkmıştır” dedi.

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) 13 Aralık 2018 tarihinde kılavuz trenle çarpışması sonucu 9 kişi yaşamını yitirdi onlarca kişi yaralandı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla 114 milyon TL değerindeki trenin sigortasının olmadığını açıkladı.

‘KURUM NE CANIMIZA NE MALIMIZA SAHİP ÇIKIYOR’

2018 yılına ait Sayıştay Raporu’na göre Yüksek Hızlı Tren’in kayıtlı değerinin 114 milyon 202 bin 361 TL olduğunu ifade eden Yavuzyılmaz rapordaki, “TCDD Taşımacılık AŞ. kendine ait tren setlerinde meydana gelebilecek hasar ve zararların tazmini hususunda herhangi bir kaza sigortası yaptırmadığı için çeken ve çekilen araçlarda meydana gelen bu zarar yine tamamen Kurum tarafından karşılanacaktır” ifadelerini
Açıklamasında, “Kötü yönetilen ve her yıl milyarlarca TL zarara uğratılan Devlet Demiryolları, kendilerine emanet olan canları koruyamadığı gibi, envanterinde bulunan demiryolu araçlarının yaptığı kazalar nedeniyle can kaybına ilave olarak büyük bir kamu zararı doğmasına da sebep olmaktadır. Kurum ne canımıza, ne malımıza sahip çıkamamaktadır” ifadelerine yer veren CHP’li Yavuzyılmaz şunları kaydetti:

KAZA SİGORTASININ YAPTIRILMASI GEREKİYOR

TCDD Taşımacılık AŞ’nin yüksek bedellere sahip demiryolu araçlarında ve tren setlerinde meydana gelebilecek hasar ve zararların karşılanabilmesi amacıyla bu araçların kaza sigortasının yaptırılması; ayrıca, konvansiyonel hatlarda ve kent içi banliyö hatlarında Kurumun kusuru olsun olmasın ödeme imkanı sunan yolcu ferdi kaza sigortalarının yaptırılması, böylece Kurumun tüm riski elinde tutmak yerine bu riski harici sigorta kapsamında sigorta şirketleriyle paylaşması gerektiği değerlendirilmektedir.

DEVLET DEMİRYOLLARI RAYDAN ÇIKMIŞ

Devlet Demiryolları yönetimi, yanlış uygulamalarından kaynaklanan bütün bu zararı, abonman bilet ücretlerine yaptığı fahiş zamlarla vatandaşa kesmektedir. Hem vatandaşın canına, hakkına, hukukuna hem de kamu malına kasteden Devlet demiryolları raydan çıkmıştır! Yetkilileri, trenlere sigorta yaptırmayarak oluşan kamu zararının hesabını sormaya, Devlet demiryollarını da abonman bilet ücretlerinde uyguladığı zamları geri çekmeye davet diyorum. (DUVAR)