Kesk, Yüksekova'dan Göç Edenlere Yardım Çağrıda Bulundu

HAKKARİ'de KESK Şubesi üyeleri, sokağa çıkma yasağının uygulandığı Yüksekova İlçesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kesk, Yüksekova'dan Göç Edenlere Yardım Çağrıda Bulundu
A+ A-

HAKKARİ'de KESK Şubesi üyeleri, sokağa çıkma yasağının uygulandığı Yüksekova İlçesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. KESK Dönem sözcüsü Musa Bor, Yüksekova'dan kent merkezine göç edenlere, Hakkari halkının evinin kapılarını açması çağrısında bulundu.

KESK Hakkari Şubesi, bölgede ve Yüksekova'da sürdürülen operasyonlarla ilgili basın açıklaması yaptı. KESK Şubesi'nde yapılan ve üyelerin katıldığı basın açıklamasının metnini okuyan Dönem Sözcüsü Musa Bor, sokağa çıkma yasağıyla birlikte Yüksekova İlçesi'nden Hakkari merkeze göç eden insanların zor drurumda olduğunu, bütün halkın yardımcı olması gerektiğini söyledi. Bor, şöyle konuştu:

"Çatışma süreci, yasak ve güvenlikçi politikalar ülkede demokratik ortamın gelişmesine ve sorunların demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesine engel olmaktadır. Bu kaostan çıkış, çatışmalarla, şehirleri ve ilçeleri yıkmakla, ülkeyi sıkıyönetim yasaları ile yönetmekle değil, toplumun tüm kesimlerine güven verecek toplumsal barışı sağlayacak ve ülkeyi uçurumun kenarından çekip alacak adımlar atmakla olur. Bu çatışma sürecinin bir devamı olarak Yüksekova ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, halkta büyük mağduriyet yaratmıştır. Ayrıca bu süreçte kronik hastalığı olanlar, tedavileri süreklilik isteyenler büyük sıkıntı yaşamaktadır. Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için sokağa çıkma yasağının biran önce kaldırılmasını, insanların evlerine güvenli bir şekilde dönmelerinin ve kamu çalışanlarının işlerine dönmelerini, öğrenci ve öğretmenlerin güvenli bir ortamda eğitim öğretime başlamaları sağlanmalıdır."

Bor, daha fazla kan dökülmeden demokratik yollarla ülkenin temel sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini, taraflardan silahların susturulması, müzakere sürecine dönülmesi ve toplumda barış ortamının sağlanmasını istediklerini anlatırken, "Tüm halkımızı Yüksekova'dan gelenlere evlerini açmaya, ekmeğini paylaşmaya davet ediyoruz. Gelen ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının, kira, eğitim ve sağlık giderlerinin karşılanması için tüm halkımızı seferberlik ruhu içinde hareket etmeye davet ediyoruz" diye konuştu

FOTOĞRAFLI