Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Kilis'e Düşen Roket Mermileri

Yılbaşından bu yana yaşanan 9 olayda, 34 merminin isabet ettiği kentte 6 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı

Kilis'e Düşen Roket Mermileri
A+ A-

GAZİANTEP (AA) - Kilis'e, yılbaşından bu yana Suriye'den atılan 34 roket ve havan mermisi düştü. Bu olaylarda 6 kişi yaşamını yitirdi, 23 kişi yaralandı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) karşı Halep'in kuzeyinde karşı kayıplar veren terör örgütü DAEŞ, ocaktan bu yana Kilis'e roketli ve havanlı saldırılar düzenledi. Savaşın ilk günlerinden beri Suriyelilere kucak açan Türkiye'nin güneydeki en uç noktalarından Kilis, son dönemlerde Suriye'den atılan roket mermileriyle gündeme geldi.

Söz konusu olayların ilki 18 Ocak'ta gerçekleşti. Suriye'den ateşlenen 3 roket mermisinden 2'si boş araziye düşerken, birisi 4 okulun bulunduğu okullar bölgesindeki Nazlı Ömer Çetin İlkokuluna isabet etti. Olayda, okul hizmetlisi Ayşegül Polat (25) yaşamını yitirdi, bir kişi yaralandı. Yaralanan 12 yaşındaki Gülten Canpolat, 11 gün süren yaşam savaşını kaybetti.

Suriye'den atılan bir başka mermi de 23 Ocak'ta Karaali Mahallesi Türbedar Sokağı'ndaki 2 katlı bir evin girişine isabet etti. Evin giriş katının hasar gördüğü patlamada, biri çocuk 2 kişi yaralandı.

- Son dönemlerde yoğunlaştı

Suriye'den atılan mermilerin Türkiye tarafına düşmesi, son dönemlerde yoğunluk gösterdi. 8 Mart'ta Kazım Karabekir Mahallesi Kilis Devlet Hastanesinin arka tarafındaki araziye, Suriye'den atılan roket mermileri düştü. 8 roket mermisinin düştüğü olayda, Sıdıka Mavzer (54) olay yeri, Mert Özkan (4) hastanede hayatını kaybetti. Olayda, Mert Özkan'ın ağabeyi Utku (6) yaralandı.

Atılan 2 roket mermisi, 12 Mart'ta Kilis Emniyet Müdürlüğünün yakınındaki askeri lojmanlar ile Adalet Sarayı arkasındaki araziye düştü. Askeri lojmanlara isabet eden roket mermisi patlamazken, binada hasar oluştu.

Ölen ya da yaralananın olmadığı olayın hemen ardından üçüncü bir roket mermisi de yakınlardaki marul bahçesine düştü. Roket ve havan mermileri bu süreçte Kilis merkezin yanı sıra ilçelere de isabet etti.

Sınırın sıfır noktasındaki Elbeyli ilçesine 4 Nisan'da Suriye tarafından atılan 6 havan mermisi düştü. Azez'e bağlı Ayeşe köyü kırsalındaki ÖSO ile terör örgütü DEAŞ arasındaki çatışmalar sırasında atılan havan mermilerinden 2'si ilçe mezarlığı, 4'ü ise mezarlığın yanındaki araziye düştü.

Suriye'den ateşlenen 2 roket mermisi, 7 Nisan'da Yavuz Sultan Selim Mahallesi Dilek Sokağı ile İslambey Parkı yakınındaki sokağa isabet etti. Patlamada, 2 kişi yaralandı.

İç savaşın sürdüğü Suriye tarafından 11 Nisan'da atılan 5 roket mermisi, Atatürk Mahallesi İnce Sokağı'na düştü. Roketlerden birinin eve gelmesiyle yaşanan patlamada yaralanan 12 kişi, hastanede tedavi altına alındı.

Suriye'den 12 Nisan'da atılan 2 roket mermisinden biri otogar civarındaki boş araziye düştü, diğeri ise İbni Sina Caddesi'ndeki 4 katlı pansiyonun birinci katına isabet etti. Olayda 2'si ağır 8 kişi yaralandı. Yaralılardan belediye çalışanı Mehmet Emin Onarıcı (42) ile Mehmet Hanifi Sağlam (45), kaldırıldıkları Kilis Devlet Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Son olarak Suriye'den ateşlenen 4 roket mermisi sabah saatlerinde Bölük Mahallesi Öncüpınar yolu yakınındaki tarım arazisine düştü. Olayda yaralanan olmazken, roketlerden biri patlamadı.