Kilis'te camiye roketatar mermisi isabet etti !

Suriye’den atılan roketatar mermisi Kilis'te bir caminin avlusuna düştü. Olayda 1 kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi yaralandı.

Kilis'te camiye roketatar mermisi isabet etti !
A+ A-

Suriye’den atılan roketatar mermileri Kilis Valiliği’ne 100 metre uzaklıktaki bir camiye isabet etti. Patlamada yaralananlar olduğu bildirildi. Kilis'te bu sabah da düşen roketatar mermileri nedeniyle 16 kişi yaralanmıştı.

DHA'nın haberine göre, saat 18.00 sularında Suriye’den atılan Katyuşa roketatar mermileri Kilis Valiliği’ne 100 metre uzaklıktaki camiye isabet etti. Camideki patlamada yaralananlar olurken, çevredeki binaların camları kırıldı.

Şiddetli patlamanın ardından insanların etrafa kaçıştıkları görüldü. Kilisli vatandaşlar 'Artık yeter', 'Önlem alınsın' diyerek tepkilerini dile getirdi.

YARALILAR HASTANEYE KALDIRILDI

Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

2-20160424191445.jpg

AKDOĞAN VALİLİKTEYDİ

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye BaşkanıHasan Kara ve Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger'in patlama sırasında valilik binasında toplantıda olduğu bildirildi.

Akdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye'den atılan roketatar mermilerinin bir camiye isabet etmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık vermiştir. Vatandaşlarımıza sağduyu çağrısı yapıyorum. Hangi adım atılması gerekiyorsa bunlar atılacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Suriye'den atılan Katyuşa roketatar mermilerinin bir camiye isabet etmesinin ardından valilikte açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdiğini bildiren Akdoğan, yarın Bakanlar Kurulu'nda Kilis'e düşen roketatar mermilerinin masaya yatırılacağını belirtti. 

Bakanlar Kurulu'na Kilis hakkında bir rapor sunacağını da bildiren Akdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık vermiştir. Bakanlar Kurulu'nda yarın hem alınan hem ilaveten alınması gereken başka tedbirler varsa bütün bunları masaya yatıracağız. Dönünce Bakanlar Kurulu'muzda ayrıntılı olarak hem bu tedbirlerin ne olması gerektiğini hem de buradaki yaşananların, hassasiyetlerin neler olduğuna dair bir rapor sunacağım" ifadelerini kullandı. 

"VATANDAŞLARIN AÇIK ALANDA BULUNMASI GÜVENLİK AÇISINDAN UYGUN DEĞİL"

Vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunan Akdoğan, Kilis'te toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını hatırlatarak, "Sağduyu içerisinde olmak gerekiyor. Bu olaylardan sonra fevri davranmak, protestoya yeltenmek veya bunu birtakım çevrelerin kaşıması bu doğru bir şey değildir. Sorunun çözümüne bir katkı sağlamaz. Biz devlet olarak hükümet olarak buradayız. Milletvekillerimiz burada. Bütün ilgili kurumlarımız ne yapılması gerekiyorsa gerekenleri yapıyor. Burada güvenlik sebebiyle bu toplumsal gösterilere valilik izin vermiyor. Bunun sebebi birileri tepki göstermesin, değil. Roket mermileri düşebildiği için açık alanda vatandaşların toplu olarak bulunması; bunlar güvenlik açısından uygun değil. Vatandaşlarımız öncelikle kendi can güvenliği açısından buna dikkat etmelerinde fayda var" diye konuştu.

"HANGİ ADIM ATILMASI GEREKİYORSA BUNLAR ATILACAK"

Alınması gereken ilave tedbirlerin alınacağını da vurgulayan Akdoğan, "Ben bir kez daha sağduyu çağrısı yapıyorum vatandaşlarımıza. Ne yapılması gerekiyorsa devlet ve hükümet olarak bütün kurumlarımız yapmaktadır. Yarın bütün boyutlarıyla hem güvenlik boyutlarıyla hem sosyo ekonomik boyutlarıyla ilave hangi tedbiri almak gerekiyorsa bunlar alınacaktır. Hangi adım atılması gerekiyorsa bunlar atılacaktır" dedi. 

"HERKESİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUM"

Sınırda farklı birtakım yapılanmalar ve silahlı örgütler olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şöyle konuştu: "Maalesef sınırlarımızın karşı tarafında bir otorite yok. Terör örgütleri cirit atıyor. Farklı birtakım yapılanmalar var. Silahlı örgütler var. Bir çatışma var. Bizim irademiz dışında karşı tarafta yaşanan bu olumsuzluklar Türkiye'yi etkileyebilmektedir. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. İnşallah yarın Bakanlar Kurulu'ndan sonra bu konuda hangi ilave adımlar atılacaksa bunlar da kamuoyuyla paylaşılacaktır" 

1-20160424191640.jpg

1-20160424183924.jpg

[PAGE]

2-20160424183924.jpg

[PAGE]

3-817.jpg

[PAGE]

0-018.jpg

[PAGE]1-20160424183458.jpg