KKM hesapları için yeni karar

KKM hesapları için yeni karar
Güncelleme:

Hükümetin 2021 yıl sonunda Dolar, Euro ve altını baskılamak için devreye aldığı Kur Korumalı Mevduat (KKM) için alınanyeni karar belli oldu.

AK Parti iktidarı tarafından başta Dolar, Euro ve altın olmak üzere döviz ve değerli metallerin Türk Lirası karşısında yaptığı ralliyi durdurmak için 2021 yılında çıkarılan Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla ilgili yeni bir karar alındı.

Döviz dönüşümlü KKM yapanlar, vadelerinin son gününde talimat vermeleri halinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kurundan dövize geçebiliyor. Yatırımcılar böylelikle döviz alış-satışında piyasada açılan marjdan da kaçınmış oluyor.

TCMB uzun süredir bankaların bu marj nedeniyle oluşan zararlarını karşılıyordu. Bu marj ödemesi, bankaların kendi açıkladığı gişe satış kuruna göre yapılıyordu. Yani banka ne kadar yüksek satış kuru açıklarsa o kadar çok ödeme alıyordu. Uzmanlar, bankaların bu uygulamadan kazanç sağladığını belirtiyordu.

Üç gün önce gelen düzenlemeyle bankaların TCMB’ye bildirdiği döviz satış kuruyla vade sonu kur arasındaki farkın yüzde 1’i geçemeyeceği bildirildi.