Korkmaz Karaca: ''Türkiye’de başka konu mu yok benden başka?''

Korkmaz Karaca: ''Türkiye’de başka konu mu yok benden başka?''
Güncelleme:

Hakkındaki rüşvet iddialarının ardından istifa eden eski Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca, "Serkan Taranoğlu ne biliyorsa savcılığa söylesin" deyip, "Türkiye’de başka konu mu yok benden başka" diye sordu.

Sedat Peker'in rüşvet ağı iddialarında adı geçtikten sonra sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğinden AK Parti'deki görevlerinden istifa eden Korkmaz Karaca, görevden alınan eski Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu için "Ne biliyorsa savcılığa söylesin" dedi.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan'a konuşan Karaca'nın röportajından öne çıkanlar şöyle:

Mine Tozlu Sineren, “Korkmaz Karaca arkasının geleceğini bildiği için istifa etti” dedi. Ne dersiniz? 

Arkası neyse, gelirse gelsin. Ben Mine Hanım’dan bir şey talep etmiş miyim? “Korkmaz Karaca benden şunu talep etti...” diyor mu? Veya “Korkmaz Karaca beni filanca kişiye yönlendirdi; bana söyledi ki ‘Git şununla görüş, senin işini bu görür’” diyebiliyor mu?

Ama aynı Sineren, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun “Mineciğim para vermezsen senin işin hiçbir şekilde olmaz. Hatta Korkmaz Karaca’ya gidersen o senden daha çok para ister” dediğini de söyledi...

Ben ne diyeyim? Peki, o zaman istemişsem, “Şu kişiden şunu istemiş” desin. Açın Serkan Taranoğlu’na sorun... 

Serkan Taranoğlu neden böyle bir şey diyor sizce?

Ben ne bileyim kardeşim, bana ne yahu... Ben gereğini yaptım. Karımın ve kızımın fotoğrafının altına ne yazılmış, size göndereyim. Beni bunlar yordu yahu! Türkiye’de başka konu mu yok benden başka?  

O Serkan Taranoğlu ki sizinle fotoğrafını kendi internet sitesine koymuş...

Koyar tabii, cumhurbaşkanı danışmanı, bundan daha doğal ne olabilir? Benim tanıdığım biri... Orada onlarca danışman var, tanırım... Sizin de Cumhuriyet gazetesinde çalışan onlarca insanla fotoğrafınız olabilir...

Ama Saray’daki bir danışman hakkında eğer ciddi paraların döndüğü bir rüşvet iddiası varsa ve o kişi “Korkmaz Karaca’ya gitmeyin, o sizden daha fazla para ister. Benimle bu işi halledin” diyorsa bu normal değil...

Tabii ki değil. Ben de diyorum ki savcılık çağırsın Serkan Taranoğlu’nu... Ve bununla ilgili Serkan Taranoğlu ne biliyorsa savcılığa söylesin. Öyle değil mi?

Siz savcılığa gider bildiklerinizi anlatır mısınız?

Benim bu konularla ilgili bildiğim bir şey yok ki. Bakın, bunlar boş laflar... Serkan Taranoğlu’na soracaksınız. Adam benimle ilgili bunu dediyse ben ona ne diyeyim...

İkincisi, ben SPK’de üye miyim? İmza yetkim var mı? Karar merciinde var mıyım? SPK’de bütün kararlar kurul kararıyla alınır. Yani SPK’deki başkan, başkan yardımcısı, kurul üyelerinin kararı olmadan hiçbir karar geçmez. Demek ki benim bu kadar gücüm var ve benim söylememle mi SPK’nin kararları çıkıyor!

Serkan Taranoğlu’nun böyle bir gücü mü var sizce?

Bence yok öyle bir gücü. Kimsenin öyle bir gücü olamaz yahu. Serkan Taranoğlu’nun bu işten bir para aldığına da inanmıyorum. Zaten kadın “Vermedim” diyor.

Barış Pehlivan'ın Cumhuriyet gazetesindeki yazısının tamamı için...