için kaldı

Koronavirüs aşısı orucu bozar mı bozmaz mı ?

Koronavirüs aşısı orucu bozar mı bozmaz mı ?
Güncelleme:

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, teravih namazının camilerde değil evlerde kılınacağını ve koronavirüs aşısı olmanın orucu bozmayacağını açıkladı.

Ramazan ayında teravih namazlarının kılınıp kılınmayacağına ilişkin beklenen açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz hafta yaptığı "namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı" açıklamasının ardından Diyanet tervih namazının camilerde kılınmayacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik'' açıklamasında bulundu.

"AŞI ORUCU BOZMAZ"

Öte yandan en çok tartışılan konulardan biri olan "aşı olmak orucu bozar mı" sorusuna da yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz." dedi.

TERAVİH NAMAZI NEDİR?

Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

İLK TERAVİH NE ZAMAN?

Mübarek üç aylardan sonuncusu olan Ramazan ayında oruç tutmaya başlayacak Müslümanlar 12 Nisan gecesi ilk teravih namazını kılacak.