Merkel'in suçlamalarına Türkiye'den yanıt !
Manisa'da yıldırım düştü: 1 ölü, 6 yaralı
Murat Başoğlu 14 yıllık eşini öz yeğeni ile aldatmış

KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı

10 Temmuz 2010 KPSS sorularıyla iligili Savcı Erkman "etkin pişmanlık" hakkında açıklama yaptı.

A+ A-

İptal edilen 10 Temmuz 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sınav sorularını çaldığına ilişkin savcılığa ciddi ihbarlar geldiğini belirterek, "Adalete yardımcı olan şüphelilerin durumunu değerlendirirken, etkin pişmanlık hükümlerini de dikkate alıyoruz." dedi.

KPSS ihbarcısı etkin pişmanlıktan yararlanacak. Soruşturmayı  yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve  örgütün tepe yöneticilerinin talimatıyla soru çalıp kurumlara sızan şüpheliler üzerinde yaklaşık 2,5 yıldır çalıştıklarını söyledi. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden önce 3'ü ÖSYM'nin soru  hazırlama birimi çalışanı hakkında olmak üzere 4 iddianameyle soruları dağıtan  FETÖ yöneticilerinin de arasında bulunduğu 384 sanık hakkında dava açıldığını  belirten Erkman, 15 Temmuz'dan bu yana süren operasyonlarda 91 KPSS şüphelisiyle  ilgili adli işlem yapıldığını anlattı.

"Gerek ÖSYM'nin gerek kurumların sınav sorularını önceden elde ederek,  milyonlarca gencimizin umutlarını da çalan terör örgütüyle ilgili soruşturmamız  çok yönlü devam ediyor." diyen Erkman, dün itibarıyla 2010 sınavının sorularını  çalarak 4 örgüt mensubuna ulaştıran ve telefonunda FETÖ üyelerinin haberleşmede  kullandığı ByLock programı bulunan, "örgüt abisi" kamu öğretmeninin  tutuklandığını aktardı.

ETKİN PİŞMANLIK

Erkman, soruşturmada şüphelinin durumuna göre Türk Ceza Kanunu'nun  (TCK) etkin pişmanlığa ilişkin hükümlerini de değerlendirdiklerini kaydederek,  şunları söyledi:  "FETÖ'nün sınav sorularını çaldığıyla ilgili savcılığa ciddi  ihbarlarda bulunuluyor. Örgütle ilgili bilgi veren, adalete yardımcı olan  şüphelilerin durumunu değerlendirirken, etkin pişmanlık hükümlerini de dikkate  alıyoruz. 15 Temmuz'dan bu yana hakkında işlem yaptığımız 91 şüpheliden 57'si  tutuklandı. Kimi şüpheliler ise etkin pişmanlık hükümleriyle serbest bırakıldı.  Devlet, soruları çalan, dağıtan ve devletin kılcal damarlarına, kurumlara  sızanların tespiti noktasında kararlıdır."