Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Kutlu Doğum Haftası

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kutlu Doğum Haftası "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım" başlığı altında coşkuyla kutlandı

Kutlu Doğum Haftası
A+ A-

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kutlu Doğum Haftası, "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım" başlığı altında coşkuyla kutlandı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ile Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi tarafından Bişkek Spor Sarayı'nda düzenlenen program, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” adlı video gösterildi.

Açılış konuşmalarında, Hz. Muhammed'in insanlığa sevgisinin yanı sıra birlik ve beraberliğin önemi anlatıldı. Hazreti Peygamber'in hayatını konu alan vaazların verildiği etkinlikte gençler ilahiler söyledi ve bir tiyatro oyunu sergiledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak Kırgızistan'da görev yapan din adamları, Kırgızistan İlahiyat Fakültesi öğrencileri ile ilahi söyledi. Program, Nurmuhammed adlı hafızın okuduğu Kur'an-Kerim ve Kırgızistan Müftü Yardımcısı Zamir Rakiyev'in yaptığı dua ile sona erdi. Davetlilere gül dağıtıldı ve etli pilav ikram edildi.

Programı izleyenlerden Asenat Çolponbayeva, AA muhabirine, “Çok güzel bir program oldu. Peygamberimizin insanlara olan sevgisi anlatıldı. Türkiye’ye selamlar olsun. Böyle bir program düzenlediği için ayrıca çok teşekkür ederim. Kırgız-Türk dostluğu daim olsun." diye konuştu.

Türk din görevlisi Bayram Kozan da Kırgızistan’da yaşayan Kırgız, Özbek, Ahıska Türkleri, Dungan ve Uygurların da katıldığı programda “Bütün Müslümanlar kardeştir” temasını işlediklerini belirterek Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen programa gösterilen yoğun ilgiden memnuniyet duyduğunu söyledi.