KYK burs, öğrenim kredisi ve yurt başvuruları ne zaman başlayacak ?

KYK burs, öğrenim kredisi ve yurt başvuruları ne zaman başlayacak ?
Güncelleme:

2019 KYK yurt ve burs başvurularının üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlaması bekleniyor.

“2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?” sorusu birçok öğrencinin gündeminde. KYK başvurularının da üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlaması bekleniyor.

Bu sene üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Dileyen adaylar, 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında elektronik kayıtlar yaptırabilecek.

 KYK burs ve kredi başvuruları, üniversite yerleştirmelerinin ardından başlayacak. Geçen yıl başvurular Ekim ayında başlamıştı. Bu yıl yine başvuruların aynı zamanlarda başlaması bekleniyor.

Yeni eğitim hayatı için planlar yapmaya başlayan binlerce genç öte yandan yurt, kredi ve burs desteği sağlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun faaliyet takvimini merak ediyor. İşte KYK başvuru ayrıntıları…

KİMLER YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr  adresinden duyurulmaktadır.

KYK BORCU SİLİNSİN ÖNERGESİ AK PARTİ VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) olan kredi borçlarının ödemesinin kolaylaştırılması için verdiği araştırma önergesi, AKP'li ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.