Lastik.com.tr Yenilendi

Lastik.com.tr Yenilendi

İSTANBUL (AA) - Brisa tarafından geliştirilen Lastik.com.tr web sitesi, müşteri öneri ve talepleri doğrultusunda yenilendi.Brisa açıklamasına göre, Brisa...

İSTANBUL (AA) - Brisa tarafından geliştirilen Lastik.com.tr web sitesi, müşteri öneri ve talepleri doğrultusunda yenilendi.

Brisa açıklamasına göre, Brisa için araştırma şirketi IPSOS tarafından 437 kişiyle gerçekleştirilen "İnternetten Araç Lastiği Araştırma Bariyerleri & Motivasyonları" konulu araştırmanın sonuçları çerçevesinde Lastik.com.tr, yeni tasarım ve özelliklere sahip oldu.

Lastik.com.tr'de tüm Bridgestone-Lassa lastikleri internet üzerinden seçilerek, ödemesi de yine site üzerinden yapılabiliyor. İnternet üzerinden satışı yapılarak en yakın bayiye yönlendirilebilen lastikler, böylece müşteriye daha hızlı şekilde ulaşmış oluyor.

Yenilenen Lastik.com.tr uygulaması, aranılan ürün için ebat ve özelliklere göre kolay arama-satın alma imkanını sunarken, müşterileri yönlendirerek araçları için gerekli olan lastikleri de gösteriyor. Lastik Kullanım Rehberi, Sık Sorulan Sorular gibi sürekli güncellenen detaylı içerikler sunan Lastik.com.tr, yüksek güvenli bir ödeme sistemine sahip bulunuyor. Ayrıca, sitede kişiye özel kampanya tasarımı ve aktif Müşteri İlişkileri Yönetimi-CRM kullanılırken, düzenli olarak müşteri memnuniyeti anketi de yapılıyor.


-İnternetten lastik satın alanların oranı yüzde 10


Lastik.com.tr'nin yenilenme sürecinde büyük role sahip olan araştırma, ayrıca lastik sektörüne ve müşteri tercihlerine yönelik de önemli veriler içeriyor. Araştırma, internetten araç lastiği araştıranların oranının yüzde 36, lastik satın alanların oranının ise yüzde 10 olduğunu gösteriyor. Lastik içerikli siteleri ziyaret etmek için önemli bulunan unsurların başında yüzde 62 oranla "sitenin bireylerin arabalarına uygun lastiği bulma konusunda yönlendirme yapması" geliyor. "Lastiklerin detaylı tanıtımının yapılması" da yüzde 59 ile önemli bulunan bir diğer unsur olarak görülüyor.

İnternetten araç lastiği almış kişilerin önemli bulduğu unsurlar, "güncel olması", "lastiklerle ilgili zengin içeriğe sahipliği", "tasarımı", "kolay satın alma ve ödeme seçeneklerine sahip olması" olarak öne çıkıyor.

Araştırmada, araç sahiplerinin lastik alma sürecinde en çok dikkat ettiği kriterler, lastiğin emniyetli olması, uzun ömürlü olması ve sağlam olması şeklinde sıralanıyor. İnternetten en sık araştırılan hizmet ve ürünler arasında ise araç kategorisi yüzde 23 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Söz konusu araştırmaya göre, araçlar 50 bin kilometrenin üzerinde olduğunda, lastiklerin değişmesi gerekecek kadar aşındığı varsayılıyor. Öte yandan hiç kullanılmasa da 5 yaşını doldurmuş lastiklerin ömürlerini tamamladığı algısı da hakim. Bu süre sonunda kauçuğun sertleşme, parça parça kopma ve çatlama yapacağı düşünülüyor.

Brisa açıklamasına göre, Türkiye'de toplam online perakende oranında yüzde 1,7'ye sahip olan lastik sektörünün, 2018 yılında yüzde 4'e yükselmesi öngörülüyor. Ayrıca, 2020 yılına gelindiğinde binek araçlar için lastik pazarında satışların yüzde 6-10 arasında internet üzerinden yapılması tahmin ediliyor. Bu oran bugün itibarıyla İngiltere ve Fransa'da yüzde 12, Almanya'da ise yüzde 11 civarında bulunuyor.