Mamuta ait fosil diş bulundu

Mamuta ait fosil diş bulundu

Konya'da 2.5 milyon yıllık olduğu tahmin edilen mamutun dişi bulundu.

Konya'nın Ereğli İlçesi'nde psikolog Hüseyin Kaya, kum ocağı mevkiinde yaklaşık 2.5 milyon yıllık olduğu tahmin edilen mamuta ait diş fosili buldu. Kaya, bulduğu fosili müze müdürlüğüne teslim etti.

Mamuta ait fosil diş bulundu

Eskiden belde olan Zengen Mahallesi'nde oturan Hüseyin Kaya, kum ocağı mevkiinde filgiller familyasından nesli tükenmiş olan mamuta ait diş fosili buldu. Kaya, bulduğu fosili müze müdürlüğüne teslim etti. Kaya, 2006 yılında CHP'den Zengen Belde Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde de belediye işçileri tarafından yine aynı bölgede bulunan mamuta ait diş fosilini müzeye teslim etmişti.

Mamuta ait fosil diş bulundu

Kaya, bölgenin daha önce SİT alanı ilan edildiğini sonra kaldırıldığını hatırlatarak, "'Belediye başkanlığım döneminde antropolog getirerek bölgede inceleme yaptırdım. 1.5 ile 2.5 milyon yıl önce bölgede mamutların yaşadığı bilgisine ulaştık. O dönemlerde iklimsel farklılık nedeniyle mamutların toplu olarak öldüğü belirlenmişti''dedi.

Mamuta ait fosil diş bulundu

Ereğli Müze Müdür Vekili Mahmut Altuncan da, fosilin mamutun meridionalis türüne ait olduğunu belirterek," "Bulunan fosil, bölgemizde 1.5- 2.5 milyon yıl önce yaşayan en eski mamut türlerinden bir tanesi olup, bugün var olan fillerin atalarından sayılmaktadır. Müzemize daha öncede aynı bölgeden gelen mamut fosilleriyle de örtüşmektedir. Yapılan incelemede fosil bulunan bölgenin daha önce çok sulak, otlak ve ormanlık alana sahip olduğunu zaman içerisinde ekolojik sistemin değişikliğiyle de mamutların bu bölgede yok olduklarını görebiliyoruz "'dedi.

Mamuta ait fosil diş bulundu

 

 

 

DHA

Etiketler müze diş kaya fosil mamut