Merkez Bankası'nın yeni faiz kararı ne olacak ?

Merkez Bankası'nın yeni faiz kararı ne olacak ?
Güncelleme:

Yıl başından bu yana aralıksız faiz indirme politikasını sürdüren Merkez Bankası'nın önüüzdeki hafta açıklayacağı Kasım ayı faiz kararı ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını 24 Kasım’da saat 14:00’te açıklayacak.

Merkez Bankası, TL’deki sert değer kaybı ve yıllık enflasyonun yüzde 83,45'e yükselmesine rağmen yüzde 12 olan politika faizini ekim ayında 150 baz puan indirerek yüzde 10,5'ye düşürmüştü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 24 Kasım’da açıklayacağı faiz kararı öncesi Reuters anketine katılan 14 ekonomist, faizlerin 150 baz puan daha düşürerek yüzde 9'a indirmesini bekliyor. Ankete katılan bir ekonomist ise aralık ayında faizin bir kere daha düşürülerek yüzde 8'e inmesini bekliyor.

 TCMB'NİN ENFLASYON VE DOLAR TAHMİNİ UÇTU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcıyla gerçekleştirdiği kasım ayına ilişkin "Piyasa Katılımcıları Anketi"ni yayımladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonuna ilişkin enflasyon tahmini (TÜFE) ekim ayındaki yüzde 67,78 seviyesinden yüzde 68,06'ya çıktı. 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi ise yüzde 21,17'den yüzde 20,76'ya düştü. TCMB'nin düzenlediği kasım anketinde yıl sonu dolar/TL beklentisi 19,54 oldu. Önceki ankette bu beklenti 19,82 olarak belirlenmişti. 12 ay sonrası dolar/TL kuru beklentisi de 23,61 seviyesinden 23,35 seviyesine geriledi.

Katılımcıların 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 5,1 olarak gerçekleşti.

Bir önceki anket döneminde 49,2 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 48,8 milyar dolara gerilerken, gelecek yıl cari işlemler açığı beklentisi 31,1 milyar dolar oldu.

2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu anket döneminde yüzde 4,1 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu da, yılın dördüncü enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında, orta vadeli tahminler üretilirken başlangıç noktası olarak iktisadi görünümü esas aldıklarını söylemişti. Başkan Kavcıoğlu konuyla ilgili, "Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 yılı sonunda yüzde 65,2 seviyesidir." demişti.

POLİTİKA FAİZİ CARİ AY BEKLENTİSİ YÜZDE 9

Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) cari yıl büyüme beklentisi yüzde 5,1'de sabit kalırken, gelecek yıl için büyüme beklentisi yüzde 4,2'den yüzde 4,1'e düştü.

TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına ilişkin beklentiler cari ay sonu ve 3 ay sonrasına yönelik beklentiler ise yüzde 9,00 olarak belirlendi.