Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi
Türkiye'den Barzani'ye son teklif
Protokole garsonlu, gazilere self servis

Mete Yarar'dan çok çarpıcı FETÖ açıklaması

Güvenlik uzmanı Mete Yarar ByLock operasyonunun yapılmaması durumunda FETÖ'nün uzun yıllar daha gizlenebileceğini söyledi.

Mete Yarar'dan çok çarpıcı FETÖ açıklaması
A+ A-

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar Tvnet'te Merve Şebnem Oruç'un sorularını yanıtladı. Yarar, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Asıl deşifrenin ByLock operasyonuyla yapıldığını söyleyen Yarar, "Operasyon yapılmamış olsaydı birçok şey deşifre olmayacaktı. Belki de bu adamlar 3-5 sene daha kendilerini gizleyecekti" dedi.

Tvnet'te Karşı karşıya programında Merve Şebnem Oruç'un konuğu olan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine yönelik açıklamalarda bulunarak asıl deşifrenin ByLock operasyonuyla olduğuna vurgu yaptı. FETÖ'nün yapısını anlamak için ByLock'a bakılması gerektiğini belirten Yarar, örgütün haberleşme ağı için "Yapılırken muhtemelen bir istihbarat örgütünün desteği alınmış" ifadelerini kullandı.
 
Yarar'ın konuşmasından öne çıkanlar:
 
MİT'in refleks verme süresi normal mi değil mi diye bakmak lazım. Eğer MİT, "biraz daha araştıralım" gibi duruma girmiş olsaydı bugünkü karşılaşacağımız tablo bundan daha çok farklı olurdu.
 
ByLock operasyonu
 
Asıl deşifrasyonla ilgili en büyük operasyon ByLock operasyonu. Bu operasyon yapılmamış olsaydı birçok şey deşifre olmayacaktı. Belki de bu adamlar 3-5 sene daha kendilerini gizleyecekti. Bu örgütün yapısını anlamak için ByLock'a bakmak lazım. ByLock yapılırken muhtemelen bir istihbarat örgütünün desteği alınmış. FETÖ, PKK ile karşılaştırıldığında 10 kat daha kripto bir örgüt.
 
Geceleyin Boğaz Köprüsü'nü kapatmaktan aciz dedikleri adamlar 40 yıllık bir örgüt. Sadece maddi çıkar üzerine kurulmuş bir örgüt değil, dini kullanıyorlar; örgütün başındaki adam kendini "mesih" ilan etmiş.
 
Darbe girişimi hazırlığı
 
Yaklaşık 1 sene öncesinden fikri bir hazırlık olduğu gözüküyor. Atamalar bunu işaret ediyor. ByLock olmamış olsaydı, arkasından yeni krizler ve Sayın Cumhurbaşkanı olayların üzerine kararlı şekilde gitmeseydi, bu adamlar kendilerini 3-5 sene daha gizleyecekti.
 
Muhtemelen Adil Öksüz, Akıncı Üssü'nden kaçan gruplardan birinde. 15 Temmuz gecesi sabaha karşı Akıncı Üssü'nden birçok kişi elini kolunu sallayarak dışarı çıktı. Daha sonra bu kişilerin darbeci oldukları anlaşılınca gözaltına alındı ya da tutuklandı.
 
Sayın Cumhurbaşkanı iki kere tehlike atlattı. Marmaris'e giderken helikopteri arıza yaptı. Marmaris'ten dönerken helikopteri alçak uçuş yaptı.
 
Suriye konusu
 
Türkiye oyunu bozacak büyük bir hamle yaptı. Türkiye ilk defa 15 Temmuz'da bir darbe girişimi olmasına rağmen, çok kapsamlı bir operasyon icra etti. Size oyun kurana, "ben senin oyununu gördüm, sana karşı hamle yapıyorum" diyorsunuz.