Midilli Adası'ndan Mülteci Geri Kabul Belirsizliği

İZMİR'den yasadışı yollarla 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına geçen mültecilerin, geri kabullerine yönelik yeni gönderimin ne zaman yapılacağı konusunda...

Midilli Adası'ndan Mülteci Geri Kabul Belirsizliği
A+ A-

İZMİR'den yasadışı yollarla 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına geçen mültecilerin, geri kabullerine yönelik yeni gönderimin ne zaman yapılacağı konusunda belirsizlik olduğu öğrenildi. Yunanistan'dan mülteci gönderimleri için bilgi bekleyen İl Göç İdaresi yetkilileri, çarşamba günü yeni bir gönderimin olabileceği ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart'tan sonra Yunanistan'a geçen mültecilerin iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasında, geçen hafta başlandı. İlk olarak pazertesi günü 202 kişi, cuma günü de 123 kişinin, geri kabulleri gerçekleştirildi. İşlemleri tamamlanan 323 kişi ise, Kırklareli'ndeki merkeze gönderildi. Kendi istekleriyle dönen iki Suriyeli ise önce Adana'ya ardından sınır illerindeki kamplara götürüldü.

ÇARŞAMBA BEKLENTİSİ

Geri kabullerin başladığı 4 Nisan'dan sonra iki kez yapılan seferlerden sonra Yunanistan'dan belirli bir talih verilmediği için beklentilerle ilgili de çeşitli alternatifler çıktı. Buna göre İl Göç İdaresi yetkilileri, Yunanistan makamlarının, işlemlerin uzamasında dolayı kendilerine tarih bilgisi vermediğini ancak çarşamba günü yeni bir iadenin olabileceği ihtimaline göre hazırlıklarını yaptıklarını açıkladı.