Yeni yılda memurun fazla mesai ücetine zam
Niğde Belediye Başkanı istifa etti
ABD'den vize krizi için Türkiye'ye 4 şart

MOBESE’den geriye onlar kaldı

MOBESE sistemine adını veren isimlerin bazıları FETÖ'den tutuklandı.

MOBESE’den geriye onlar kaldı
A+ A-

Kısa adı MOBESE olan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu son 10 yılı aşkın bir süredir hayatımızda. Sisteme adını veren isimlerin baş harfleri ‘MOBESE’yi oluşturdu. Ancak Fetullahçı Terör Örgütü soruşturmalarında gelinen aşama MOBESE ile ilgili de ilginç bir tablo ortaya koydu.

MOBESE sisteminin çekirdek ekibinden yer alan isimlerden Basri Aktepe, 'MOBESE'NİN anlamını yıllar önce açıklamıştı. MOBESE, sistemi kuran polis ve mühendislerinin adlarının ilk harflerinden oluşuyor.

MOBESE’nin M’si; Mustafa Hararcı, O’su; Osman Nihat Şen’i, B’si; Basri Aktepe’yi, E’si; Erim Çoban’ı, S’si; Süleyman Demirci’yi, E’si ise Erdoğan Toprakman’ı ifade ediyordu.

2 İSİM TUTUKLANDI, 1 İSİM UZAKLAŞTIRILDI

MOBESE’nin çekirdek ekibindeki isimlerden TİB'in kurucusu, eski istihbaratçı Basri Aktepe kısa süre önce FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Süleyman Demirci, 17-25 Aralık sonrası görevden uzaklaştırıldı. Erdoğan Toprakman’ın oğlunun ise Genelkurmay’a sızan ‘emniyetçilerden’ biri olduğu gündeme gelmişti. Kapatılan TİB’in eski başkanvekili Osman Nihat Şen da geçen yıl tutuklandı.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, anılan isimlerden Mustafa Hararcı özel sektörde faaliyet gösteriyor. Polis memuru olan Erim Çoban herhangi bir soruşturmaya konu olmadı.

Hürriyet