Moğolistan'da Türk Kültür Günleri Düzenlenecek

Moğolistan'da Türk Kültür Günleri Düzenlenecek

Türkiye'nin Ulan Batur Büyükelçisi Karagöz: - "TİKA, Moğolistan'da toplam değeri 30 milyon dolara yakın eğitim, sağlık, altyapı, kültür ve meslek edindirme dahil çeşitli sektörleri kapsayan 450 civarında proje gerçekleştirdi"- "22-29 Nisan tarihlerinde Ul

ULAN BATUR (AA) - Türkiye'nin Ulan Batur Büyükelçisi Murat Karagöz, bu ayın son haftasında Moğolistan'da Türk Kültür Günleri'nin düzenleneceğini bildirdi.

Karagöz, Türkiye'nin Moğolistan'daki varlığı, Türk-Moğol ilişkileri ve Ulan Batur'da yapılan faaliyetlerle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Moğolistan'ın köklü tarihi ve kültürel bağlarla birbirlerine bağlı olduğunu belirten Karagöz, tarihte ilk Türk devletlerinin bu topraklar üzerinde kurulduğunu, Türk yazılı tarihinin en eski kaynakları Orhun Yazıtları'nın da bugünkü Moğolistan'ın sınırları içinde yer aldığını hatırlattı.

İki ülkenin bağımsızlıklarını 1920'lerde kazandığına dikkati çeken Karagöz, Türkiya ile Moğolistan arasında 100'den fazla anlaşmanın bulunduğuna, vize muafiyetinin yürürlükte olduğuna, bugün THY'nin Moğolistan'a seferler düzenlediğine işaret etti.

Karagöz, bu yıl, Ulan Batur'da Türk elçiliğinin açalışının 20. yılını kutladıklarını belirterek, "Moğolistan, Türkiye’yi dış politikasında ‘üçüncü komşu’ olarak değerlendirmekte, Türkiye ise Moğolistan’ı ‘güvenilir, barışçı ve demokratik bir işbirliği ortağı’ olarak görmektedir. İşbirliğimiz, BM, AGİT, NATO ve ŞİÖ gibi uluslararası platformlarda da devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

- TİKA'dan 30 milyon dolarlık projeler

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Ulan Batur'da 20 yıldan aşkın bir süredir faaliyet gösterdiğini bildiren Karagöz, "TİKA, Moğolistan'da toplam değeri 30 milyon dolara yakın, eğitim, sağlık, altyapı, kültür ve meslek edindirme dahil çeşitli sektörleri kapsayan 450 civarında proje gerçekleştirdi" dedi.

Türkiye'de 3 bin civarında Moğol vatandaşının yaşadığını söyleyen Karagöz, 900 civarında Moğol öğrencinin Türk üniversitelerinde yüksek öğrenim gördüğünü, bunların yarıya yakınının Türkiye burslarından yararlandığını aktardı.

Ağır iklim koşulları, uzaklık ve altyapı eksiklikleri nedeniyle iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin arzu edilen seviyeye henüz ulaşamadığını vurgulayan Karagöz, madencilik, tarım, hayvancılık, altyapı ve inşaat, imalat ve turizm alanlarında ilişkilerin güçlendirilmesi potansiyelinin olduğunu ifade etti.

- "Onur konuğu Kadir Topbaş"

Büyükelçi Karagöz, Türkiye'nin, Moğolistan'daki görünürlüğünün güçlendirildiğini anlatarak, bu kapsamdaki faaliyetleri şöyle sıraladı:

"Büyükelçiliğimizin himayesinde 22-29 Nisan tarihlerinde Ulan Batur'da Türk Kültür Günleri düzenlenecek. Bu yılki etkinliklerin onur konuğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş olacak. Hafta kapsamında Ulan Batur'da çeşitli okulların öğrencilerinin katılımıyla evrensel barış ve dostluk teması altında bir çocuk şenliği düzenlenecek ve yetimhane ziyareti yapılacak. Çanakkale Savaşları'nın 101. Yıl Dönümü ve Anzak Günü, kordiplomatik ve Moğolistan'da yaşayan yabancılarla birlikte kutlanacak. Opera ve piyano sanatçılarımız konserler verecek, 'Türkiye Manzaraları' temalı fotoğraf sergisi de açılacak. Türk mutfağını tanıtmaya yönelik bir resepsiyon verilecek. Türk sinemasının seçkin örnekleri Moğol halkının beğenisine sunulacak."