Motorine bir zam daha! Litresi 30 lirayı geçti

Motorine bir zam daha! Litresi 30 lirayı geçti
Güncelleme:

Dün gece zamlanan motorine bu gece bir zam daha geldi. Motorinin litre fiyatı bazı illerde 30 lirayı geçti.

Geçtiğimiz gece 1 lira 27 kuruş zamlanan motorine dün gece bir zam daha geldi.

Sektör kaynaklarının aktardığına göre, dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 80 kuruş zam geldi. İstanbul Anadolu yakasında motorinin litre fiyatı 30.01 TL oldu.

Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 27,44 TL’ye, Ankara'da 27,55 TL'ye, İzmir'de 27,56 TL'ye satılıyordu.

Son zamla birlikte Motorinin litre fiyatı bazı illerde 30 lirayı geçti. İşte bazı illerde güncel fiyatlar...

İSTANBUL MOTORİN FİYATI

İstanbul Anadolu Yakası motorin litre fiyatı 30.12 TL

İstanbul Avrupa Yakası motorin litre fiyatı 29.99 TL

İZMİR MOTORİN FİYATI

İzmir'de motorin litre fiyatı 30.13 TL

ANKARA MOTORİN FİYATI

Ankara'da motorin litre fiyatı 30.12 TL

ANTALYA MOTORİN FİYATI

Antalya'da motorin litre fiyatı 30.28 TL

GAZİANTEP MOTORİN FİYATLARI

Gaziantep motorin litre fiyatı 30.34 TL

 

 TRABZON MOTORİN FİYATLARI

Trabzon motorin litre fiyatı 30.25 TL

VAN MOTORİN FİYATLARI

Van motorin litre fiyatı 30.56 TL

Bir yılda yüzde 304 zam

İstanbul’da benzinin litre fiyatı bir yıl önce 7,72 TL, yılbaşında 12,29 TL idi. Benzinde zam oranı yıllık yüzde 255, yılbaşından bu yana yüzde 123 oldu.

İstanbul’da motorinin litre fiyatı bir yıl önce 7,20 TL, yılbaşında 11,43 TL idi. Bu geceki artışla birlikte motorinde zam oranı yıllık yüzde 304, yılbaşından bu yana yüzde 154 olacak.

Zamlarda, hükümetin politikaları sonucu yükselen döviz kurları ve küresel gelişmelerle artan petrol fiyatları etkili oldu.

 2.60 TL'lik zam iddiası yalanlanmıştı

Önceki gün Motorine 2,60 TL zam geleceği ve motorinin zam rekoru kıran benzini de geride bırakacağı öne sürülmüştü. Ancak Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) bu iddiayı yalanladı. EPGİS'in resmi Twitter sayfasından "zorunlu bilgilendirme" başlığıyla yapılan açıklamada, "Sosyal medyada ve bazı basın organlarında bugün motorine 2,60 TL/LT zam geleceği bilgisi yayılmaktadır.  Bugün için herhangi bir ürüne zam beklentisi yoktur. Yarın için ise bugün piyasalarda oluşacak değerler belirleyici olacaktır" denildi. Twitter'dan yapılan açıklamada, "Bugün için anılan bilgilere itibar edilmemesini ve ilgili kurumdan bu yönde yayın yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunmasını bekliyoruz" ifadesi yer almıştı.

FED'in kararı piyasaları yükseltti

ABD'de Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımının ardından, petrol fiyatları yeniden toparlandı. Dolar endeksi dün 2002'den bu yana en yüksek seviyesinden çıkarak petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletti.

Daha güçlü bir dolar, ABD doları ile fiyatlandırılmış petrolü diğer para birimlerinin sahipleri için daha pahalı hale getirerek talebi azaltıyor.

Gelişmelere rağmen petrol piyasasındaki görünüm, Brent petrolün 119 – 120 dolar bandına yerleştiğinin bir göstergesi oldu.

 

Fiyatlar sürekli zamlanıyor

Son dönemde akaryakıt fiyatları sürekli değişiyor. 27 Mayıs tarihinde benzine 1 lira 45 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş, 28 Mayıs tarihinde benzine 70 kuruş, motorine 97 kuruş, 2 Haziran tarihinde benzine 1 lira 22 kuruş, motorine 1 lira 49 kuruş, 8 Haziran tarihinde motorine 1 lira 95 kuruş zam gelmişti. Üst üste gelen zamların ardından 15 Haziran tarihinde ise benzine 95 kuruş indirim geldi.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor ?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS zam haberi vermiyor

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Benzine zamlar art arda gelmişti

Son dönemde akaryakıt fiyatları üst üste zamlandı. 27 Mayıs tarihinde benzine 1 lira 45 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş, 28 Mayıs tarihinde benzine 70 kuruş, motorine 97 kuruş, 2 Haziran tarihinde benzine 1 lira 22 kuruş, motorine 1 lira 49 kuruş, 8 Haziran tarihinde ise motorine 1 lira 95 kuruş zam gelmişti.

Benzine bir yılda yüzde 255 zam

İstanbul'da benzinin litre fiyatı bir yıl önce 7,72 TL, yılbaşında 12,29 TL idi. Benzinde zam oranı yıllık yüzde 255, yılbaşından bu yana yüzde 123 oldu.

İstanbul'da motorinin litre fiyatı bir yıl önce 7,20 TL, yılbaşında 11,43 TL idi. Uygulanmaya başlanan zamla birlikte motorinde zam oranı yıllık yüzde 286, yılbaşından bu yana yüzde 143 oldu.

Zamlarda, hükümetin politikaları sonucu yükselen döviz kurları ve küresel gelişmelerle artan petrol fiyatları etkili oldu.