Murat Dağı’nı kurtaracak bilirkişi raporu

Murat Dağı’nı kurtaracak bilirkişi raporu
Güncelleme:

Kütahya’daki Murat Dağı’nda siyanürle altın ve gümüş arama tesisi kurma projesine karşı çevrecilerin şikâyeti üzerine açılan davada, bilirkişi raporunda, bölgenin maden ocağı kurulmasına uygun olmadığı belirtildi.

Özel bir şirketin, Murat Dağı’nda siyanürle altın ve gümüş arama tesisi kurma projesine karşı çevre örgütlerinin ve belediyelerin müdahil olduğu iptal ve yürütmeyi durdurma davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Cumhuriyet gazetesinden Kübra Köklü'nün haberine göre maden ocağı projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED olumlu kararına karşı açılan davada bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Raporda “Kütahya Gediz, Karaağaç köyü mevkiinde planlanan ‘Yıldız altın/gümüş madeni kapasite arıtımı cevher zenginleştirme tesisi ve kırma-eleme’ projesinde Biyoloji ve Kimya bilimi, Çevre, Harita, Hidrojeoloji, Jeoloji, Maden, Orman ve Ziraat Mühendisliği açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” denilirken siyanür kullanımının su kaynakları ve bitki örtüsüne telafisi imkânsız zarar vereceği kaydedildi. 

Cumhuriyet